Federacja PZ: eWUŚ nie pozbawi nas lekarza rodzinnego

Dobra wiadomość dla milionów pacjentów: nie zostaną pozbawieni opieki swojego lekarza rodzinnego w 2014 roku - oznajmił Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, na wieść o wydaniu przez prezes NFZ zarządzenia w sprawie zawierania i realizacji umów w podstawowej opiece zdrowotnej.

System eWUŚ (elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców), nadal wykazujący wiele błędnych danych, przez najbliższy rok nie będzie podstawą do skreślania z list pacjentów, którzy wyświetlają się na czerwono -  jako osoby z niepotwierdzonym prawem do korzystania z bezpłatnych usług zdrowotnych.

Według Porozumienia Zielonogórskiego, od stycznia 2014 roku Fundusz chciał usunąć z list lekarzy rodzinnych ponad 3 mln rzekomo nieubezpieczonych Polaków. PZ wykazało wiele sytuacji, kiedy pacjent traci ubezpieczenie mimo posiadania uprawnień do świadczeń oraz liczne dowody ukazujące błędne informacje podawane przez eWUŚ. Mimo to NFZ zapowiadał wprowadzenie weryfikacji deklaracji już od 1 stycznia.

Zdaniem Jacka Krajewskiego, to zdecydowana zapowiedź niepodpisywania kontraktów na 2014 rok przez świadczeniodawców poz, spowodowała odroczenie o rok terminu usuwania z list pacjentów "czerwonych".

Jak dodał, zarządzenie prezesa NFZ na 2014 rok dotyczące podpisywania umów w podstawowej opiece zdrowotnej jest niedopracowane, ale miesiąc powinien wystarczyć urzędnikom Funduszu na wprowadzenie poprawek. 1 grudnia odbędzie się Nadzwyczajne Zebranie Federacji PZ w tej sprawie.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego liczy również, że jak najszybciej rozpoczną się prace nad nowym modelem działania podstawowej opieki zdrowotnej, która wymaga dokonania zmian w zakresie oferowanych przez lekarzy rodzinnych usług oraz zasad ich finansowania. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH