FRK edukuje na temat transplantologii: od tego zależy jej przyszłość

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w ramach realizacji "Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej" zamierza dotrzeć do różnych środowisk w celu upowszechnienia wiedzy na temat dawstwa narządów.

W czwartek (26 kwietnia) w Zabrzu Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii zorganizowała sympozjum, którego celem było upowszechnienie wiedzy na temat dawstwa w środowisku dziennikarskim. W ramach tego projektu koordynatorzy, transplantolodzy, pracownicy banku tkanek, bioetycy oraz osoby po przeszczepie spotkają się z różnymi środowiskami. Przede wszystkim z młodzieżą, nauczycielami, a także studentami medycyny.

- Wiedza w społeczeństwie na temat transplantacji tkanek i narządów, ich pobierania, jest coraz większa, ale ciągle jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Edukację na ten temat powinno się zaczynać od przedszkola i szkoły. Wiedzę na ten temat powinni mieć nauczyciele i przekazywać ją uczniom. Na temat dawstwa powinno się rozmawiać w domu, co niestety jest rzadkością - mówi dr Marek Krzyśków, kierownik Banku Tkanek - NZOZ FRK Homograft z Zabrza.

- Zamierzamy, w ramach programu przeprowadzić w szkołach czterdzieści takich spotkań. Zwrócimy się do Ministerstwa Zdrowia, i jeżeli znajdą się odpowiednie środki, przeprowadzimy ich jak najwięcej - dodaje Krzyśków.

Jak mówi Grzegorz Gut z Zakładu Transplantologii i Centralnego Banku Tkanek w WUM, w Europie najwięcej przeszczepów, a tym samym pobrań, ma Hiszpania. Zaczynali od 40 proc. odmów. W tej chwili odmów na pobrania jest zaledwie na poziomie 18 procent. To jest efekt wiedzy społeczeństwa. By taki wynik osiągnąć pracowali przez osiem lat.

- My robimy na tym polu pierwsze kroki, ale i ich efekty zaczynają być widoczne. Od momentu rozpoczęcia Narodowego Programu Medycyny Transplantacyjnej Polgraft zrobiliśmy ogromne postępy. Nasze Banki Tkanek w porównaniu z tymi z 2007 roku to jak niebo i ziemia. Są przedmiotem zazdrości w Europie. To naprawdę dobrze wydane pieniądze - podkreśla.

W ramach spotkania zaprezentowany został seminarzystom film dokumentalny - "Przeszczepy tkanek i narządów - szansa na zdrowie i życie", który wyjaśnia wiele objętych tabu problemów związanych z transplantacjami i donacjami narządów oraz tkanek. W filmie, obok przekazanej w sposób prosty informacji, wypowiadają się lekarze, pracownicy banków tkanek, uratowani pacjenci a także przedstawiciele różnych religii.

Na razie film, zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, prezentowany jest tylko na spotkaniach organizowanych przez FRK ale Fundacja chce zwrócić się do MZ, które jest jego właścicielem, o zezwolenie na jego udostępnienie wszystkim stacjom telewizyjnym.

- Każda metoda i każde medium, elektroniczne czy tradycyjne, jest ważne w upowszechnianiu wiedzy na ten temat. Niezależnie czy będzie to program 1 TVP czy stacje komercyjne - Polsat, TVN czy telewizja Trwam, Antyradio, RFM FM czy Radio Maryja - najistotniejsze jest aby rzetelna wiedza na temat pobrań i przeszczepów trafiła do jak największej ilości ludzi. Tylko wówczas możemy dać szansę na zdrowie i życie tym, którzy bez przeszczepu nie mają na to żadnych szans - mówi dr Krzyśków. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH