Minister zdrowia uważa, że mamy jeden z najlepszych w Europie system ratownictwa medycznego. Za słowami pochwał poszła deklaracja, że wydatki na tę dziedzinę na przyszły rok zostały zwiększone o blisko pół miliarda złotych w porównaniu do roku bieżącego i wyniosą 1 750 mln zł.

Ewa Kopacz uczestniczyła w uroczystościach Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w Szczecinie. Minister zdrowia chwaliła system ratownictwa medycznego w Polsce, który w obecnej formie działa od dwóch lat.

Podkreśliła, że ratownictwo przedszpitalne to bardzo ważna dziedzina ochrony zdrowia, od której sprawności działania zależy, jak szybko poszkodowanym zostanie udzielona pierwsza pomoc i jak szybko dotrą oni pod opiekę lekarzy specjalistów.

– Niebawem będziemy mieli flotę 23 bardzo dobrze wyposażonych w sprzęt ratunkowy nowoczesnych śmigłowców – mówiła Kopacz. Według niej z wyposażeniem pogotowia ratukowego i infrastrukturą dla helikopetrów ratowniczych będzie jeszcze lepiej, bo w przyszłym roku w budżecie, również dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, zagwarantowanych zostało 114 mln euro na sprzęt dla ratownictwa medycznego.

64 mln euro z tej sumy mają być przeznaczone na modernizację blisko 100 lądowisk dla śmigłowców ratowniczych na terenie całego kraju oraz budowę nowych. Obecnie w pełni przystosowanych do nocnych lądowań jest tylko 13 lotnisk. 53 mln euro pójdzie na zakup nowych ambulansów. W tym roku kupiono 128 samochodów, a docelowo ma być ich ponad 600.

Minister Zdrowia zaznaczyła, że w całym kraju są jednakowe stawki na zespoły ratownicze.

Zapowiedziała też, że dzięki środkom z UE w kraju powstanie 14 centrów urazowych ratownictwa medycznego, których zadaniem będzie udzielanie kompleksowej pomocy ofiarom skomplikowanych wypadków. Będzie możliwe uzyskanie w nich pomocy lekarzy różnych specjalności, bez potrzeby przewożenia pacjenta ze skomplikowanymi urazami na zabiegi czy konsultacje do różnych placówek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH