Ewa Kopacz: wzrośnie liczba badań potencjalnych dawców szpiku

Zgodnie z założeniami MZ Narodowy Program Transplantologii pozwoliłby na przeprowadzenie pięciokrotnie więcej badań potencjalnych dawców szpiku niż do tej pory.

Jak powiedziała Ewa Kopacz w Olsztynie, program zapisany jest na lata 2011-2020.

– W myśl tego programu będziemy mogli wykonywać w naszych już udoskonalonych laboratoriach, nie tak jak do tej pory 6 tys. badań potencjalnych dawców szpiku, ale blisko 30 tys., czyli 5 razy więcej – zaznaczyła.

Kopacz dodała, że resort zdrowia chce przeznaczyć na te badania także 5-krotnie więcej pieniędzy.

– Chcemy przełamać tą złą passę, która zapanowała w 2007 r. – zapowiedziała minister zdrowia.

W marcu 2010 r. minister zapowiadała już, że niebawem ogłoszony zostanie narodowy program transplantacji. Minister mówiła wówczas, że resort chce „bez limitów finansować wszystkie przeszczepy w Polsce.(...) Chcemy też transplantację uczynić dzisiaj naszym programem narodowym”.

Od żywych dawców mogą być pobierane nerki i fragmenty wątroby oraz regenerujące się komórki i szpik. Odsetek pobrań od żywych dawców stanowi w Polsce zaledwie 2 proc. – światowe statystyki plasują odsetek tych pobrań nawet na poziomie 45 proc.

Narządy pobrane do przeszczepów od żywych stanowią optymalne rozwiązanie. Polskie ustawodawstwo zezwala na przeszczepianie narządów od osób spokrewnionych lub związanych emocjonalnie (partnera, małżonka). Istnieje również możliwość przeszczepienia na rzecz innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste.

W 2005 r. dokonano w Polsce 1281 przeszczepów nerek i wątroby. W roku 2009 – 1021, w tym w przypadku 45 przeszczepień narządy pochodziły od żywych dawców, co stanowi 3,4 proc.

Ostatnio w mediach głośno jest o poszukiwaniu dawcy szpiku dla Adama Darskiego „Nergala”. Kilka tysięcy osób zarejestrowało się na stronie fundacji dawców szpiku w odpowiedzi na apel jego partnerki życiowej Doroty Rabczewskiej „Dody”. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH