Ewa Kopacz: polska transplantologia ma się lepiej

Po tym jak w mediach mówiono o sprawie Tomka zatrutego grzybami polska transplantologia ruszyła do przodu - przyznała w programie "Gorący temat"w TVP2 minister zdrowia Ewa Kopacz.

Minister poinformowała, że w przygotowywanym właśnie budżecie na transplantologię zapisano znaczące sumy.

Ewa Kopacz mówiła też, że choć przygotowywany w ministerstwie pakiet ustaw wprowadzi ważne zmiany, to żaden akt prawny nie będzie od początku do końca idealny. Tłumaczyła, że reforma w systemie zdrowia to jest systematyczne zarządzanie zmianą.

Tomek, o którym mówiła minister to sześciolatek, ktory przeszedł 17 sierpnia b.r przeszczep wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym. Walkę chłopca o życie i powrót do zdrowia śledzą media w całej Polsce.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl przypadek 6-letniego Tomka, zdaniem wielu specjalistów, zmienia nastawienie społeczeństwa do problemów transplantologii w Polsce. Z sondażu Instytutu Homo Homini na temat gotowości do zostania dawcą narządów, opublikowanego w naszym portalu, wynikało, że w porównaniu z rokiem 2005 r.nastąpiła duża poprawa w nastawieniu do przeszczepów.

– Przypadek Tomka z pewnością wpłynął na wyniki sondażu – mowił nam Marcin Duma, prezes Instytutu Homo Homini.

Prof. Wojciech Witkiewicz, past-prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, był zdania, że wszelkie pozytywne informacje na temat transplantologii pozwalają zmienić negatywny odbiór społeczny tej dziedziny medycyny.

Największą bolączką transplantologii jest brak dawców. Specjaliści podkreślają, że reputacja odgrywa w tej dziedzinie medycyny bardzo ważną rolę. Liczba przeszczepów zmalała znacznie w 2007 r., tj. po głośnej sprawie zatrzymania przez CBA dr Mirosława Garlickiego, szefa kliniki kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, i od tamtej pory nie osiągnęła poziomu z roku 2006.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH