Europejski Tydzień Szczepień: razem przeciw wspólnym zagrożeniom

W dniach 23-30 kwietnia po raz szósty w Polsce będziemy obchodzić Europejski Tydzień Szczepień. Tematem wiodącym tegorocznego ETS jest dzielenie się rozwiązaniami przeciwko wspólnym zagrożeniom ze strony chorób zakaźnych.

Celem akcji jest zwiększanie popularności programów szczepień przez podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych.

- Ostatnie wybuchy epidemii (poliomyelitis w Tadżykistanie, odra w Hiszpanii - przyp. red.) jasno potwierdziły, że choroby, którym można zapobiec szczepieniami nie znają granic i nadal się rozprzestrzeniają. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest podjęcie wspólnych działań i przyjęcie wspólnej odpowiedzialności za szczepienia, szczególnie na poziomie subregionalnym - informuje portal rynekzdrowia.pl Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce.

Jak podkreśla, szczepienia znacznie przyczyniły się do redukcji występowania tych chorób, szczególnie wśród dzieci.

- Niemniej nadal istnieją problemy ze szczepieniami wśród populacji migrujących, braku dostępności do grup marginalizowanych czy braku akceptacji wśród niektórych grup. To wszystko powoduje, że szczepienia nadal pozostają priorytetem na całym świecie - podkreśla Miśkiewicz.

Do kluczowych osiągnięć poprzednich akcji zalicza zwiększenie liczby pracowników opieki zdrowotnej, którzy uważają informowanie pacjentów o szczepieniach za priorytet. Odnotowano też większą liczbę pozytywnych lub wyrównanych relacji w mediach na temat szczepień.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień w Polsce odbędą się spotkania z udziałem wybitnych specjalistów. Wśród nich konferencja „ Szczepić - Tak zawsze warto!” (27 kwietnia), której organizatorami są WHO Biuro w Polsce wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH