Kongres rozpocznie się w czwartek, 30 kwietnia i potrwa do soboty 2 maja. W obradach, szkoleniach i wykładach weźmie udział ok. 800 osób, w tym 147 wybitnych ekspertów w dziedzinie chirurgii serca i naczyń zza granicy (z pięciu kontynentów) oraz z kraju.

Wydarzeniu zbiegło się z czasem wydania książki pt. „Zasłużeni dla medycyny. Europejczycy z polskiej ziemi rodem” pod redakcją Janusza Skalskiego i Ryszarda Gryglewskiego, będącej dwujęzycznym zbiorem biografii 48 naukowców - Polaków, Żydów, Niemców i Austriaków, którzy urodzili się lub pracowali na ziemiach polskich. W gronie tym znaleźli się m.in. Alois Alzheimer, Robert Koch i Albert Adamkiewicz.

- Jako organizatorzy kongresu chcemy też promować zdrowy tryb życia w walce z chorobami serca i naczyń, które ciągle są głównym zabójcą mieszkańców Europy i Polski. Dlatego w stolicy pojawiły się billboardy z hasłem kongresu ”Pomagamy Tobie żyć dłużej, zdrowiej, aktywniej” - powiedział prezydent-elekt Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń, prof. Marian Zembala.

Podczas drugiego dnia kongresu jego uczestnicy wezmą udział w specjalnie na tę okazję zorganizowanym „Biegu po zdrowie”, którego inicjatorem jest dr Piotr Suwalski z Kliniki Kardiochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Bieg odbędzie się w parku przy pałacu w Wilanowie.

Prof. Piotr Andziak, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej CSK MSWiA w Warszawie, poinformował, że na kongresie będą poruszane najważniejsze i najtrudniejsze problemy, które stoją przed kardiochirurgią oraz chirurgią naczyń jak: leczenie tętniaków aorty, operacje naczyń serca u osób starszych z dodatkowymi obciążeniami, operacje tętnic szyjnych, operacje w skrajnych przypadkach ciężkiej miażdżycy obwodowej, małoinwazyjne operacje naczyń u osób dorosłych.

Zdaniem profesora, ciekawie zapowiadają się sesje poświęcone małoinwazyjnym technikom w chirurgii naczyń. Zalicza się do nich m.in. zastosowanie stentgraftów w leczeniu tętniaków aorty piersiowej. Dzięki tej metodzie znacznie zmniejszyła się śmiertelność pacjentów i liczba powikłań po operacjach.

Według Piotra Suwalskiego wielką nowością ostatnich kilku lat w kardiochirurgii jest wymiana zastawek aortalnych metodą nieoperacyjną, bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Są to tzw. zastawki przezskórne i zastawki przezkoniuszkowe (wprowadzane przez koniuszek serca).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH