We wtorek (5 maja), w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, w Sejmie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Patrzeć z nadzieją".

Wystawa poświęcona jest problemom osób cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce (MPD). Uroczystego otwarcia wystawy dokona o godz. 12.00 marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, który objął nad nią patronat. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Wystawa gości w Sejmie na zaproszenie parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, któremu przewodniczy poseł Marek Plura.

16 kolorowych fotografii jest artystyczną próbą pokazania problemów, z jakimi borykają się niepełnosprawni, począwszy od uciążliwości związanych z przemieszczaniem, poprzez izolację w szkole, po trudy terapii i rehabilitacji oraz ból fizyczny.

Podczas uroczystości marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu zostanie wręczona petycja autorstwa Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym oraz prof. Marka Jóźwiaka, przewodniczącego Sekcji Ortopedii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

W piśmie autorzy postulują wprowadzenie konkretnych rozwiązań prawnych, które mogłyby doprowadzić do zniwelowania głównych problemów osób cierpiących na MPD ich rodzin, m.in. braku właściwych rozwiązań systemowych opieki nad dzieckiem z MPD, co powoduje, że rodzice najczęściej rezygnują z pracy.

Polska na tle innych krajów rozwiniętych UE, odbiega także od standardów medycznych leczenia mózgowego porażenia dziecięcego.  W naszym kraju nie ma rejestru chorych ma MPD, dzięki któremu można by znacznie ograniczyć liczbę powikłań towarzyszących temu schorzeniu.

Wystawa w Sejmie potrwa od 5 do 10 maja. Autorką prac jest artystka młodego pokolenia, Marta Pruska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH