PAP/Rynek Zdrowia | 11-02-2011 13:08

Europejski Dzień Numeru 112

Do końca 2011 r. we wszystkich województwach powstanie po jednym Centrum Powiadamiania Ratunkowego, pierwsze z nich powstało już w Krakowie. Dziś ośrodki CPR obchodzą Dzień Numeru 112.

Alarmowy numer 112 działa w 27 krajach Unii Europejskiej. Dzwonimy na niego w każdym przypadku wymagającym interwencji ratowników: pogotowia, straży pożarnej czy policji. W tym roku przypada 20. rocznica funkcjonowania tego międzynarodowego numeru alarmowego.

W większości województw, w siedzibach wojewodów, a w niektórych przypadkach m.in. w komendach Państwowej Straży Pożarnej lub Policji, są już gotowe pomieszczenia, w których będą mieściły się Centra Powiadamiania Ratunkowego docelowo przyjmujące zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112) i przekazujące je do odpowiednich służb.

Według aktualnych założeń do końca 2011 r. we wszystkich województwach powstanie po jednym CPR, z wyjątkiem Mazowsza, gdzie mają być dwa takie centra. Pierwsze w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa już od kwietnia 2009 roku w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców).

Centrum Powiadamiania Ratunkowego integruje system ratownictwa i pozwala na właściwe funkcjonowanie numeru 112. CPR służy też jako „sito”, które odsiewa zgłoszenia pomyłkowe, fałszywe itp. Dzięki temu do służb docierają już tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji. Jedynie ok. 30 procent zgłoszeń na numery 112 i 998 wymagało interwencji służb.

Jako pierwsze w Polsce krakowskie centrum ma możliwość automatycznej lokalizacji i wizualizacji połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych, z których wykonywane jest połączenie. W CPR można zobaczyć na mapie, z jakiego miejsca dzwoni osoba ze zgłoszeniem.

Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio 1071 połączeń, z czego ok. 92 proc. to połączenia na numer 112, a reszta – na nr 998.

W programie polskich obchodów Dnia Numeru 112 znalazły się zajęcia dla dzieci w Małopolskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz happening na Rynku Głównym w Krakowie. Na specjalne zaproszenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Krakowa przyjechali również mali bohaterowie, którzy dzwoniąc pod numer ratunkowy, uratowali życie swoim bliskim.