Studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny w sobotę (4. kwietnia) będą wszystkim chętnym przeprowadzać bezpłatne badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Badania te stanowią jeden z elementów nowego etapu europejskiej kampanii „Help – dla życia bez tytoniu”. Jej głównym celem jest zmobilizowanie młodych ludzi ze wszystkich krajów Unii Europejskiej do aktywnego promowania niepalenia wśród swoich rówieśników. W ramach kampanii na terenie całej Polski zorganizowana zostanie seria testów poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, dzięki której każdy może sprawdzić wpływ palenia na własne zdrowie

- Każdy może się poddać bezpłatnemu badaniu poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie urządzeniem działającym podobnie do alkomatu pozwoli określić, jakiego typu palaczem jest dana osoba, czy jest osobą niepalącą, biernym czy uzależnionym od nikotyny palaczem - powiedziała agencji koordynator kampanii w Polsce Katarzyna Rąkowska.

Każdy uczestnik badania otrzyma ulotkę ze swoim wynikiem oraz informacje, gdzie może szukać pomocy w rzuceniu palenia. Akcja ruszyła w łódzkiej Manufakturze; kolejne badania zostaną przeprowadzone m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Badania prowadzą studenci zrzeszeni w MSSM.

Kampania organizowana przez Komisję Europejską ma przede wszystkim przekonać, głównie młodych ludzi w 27 unijnych państw, aby nie poddawali się presji rówieśników i nie rozpoczynali palenia, zachęcać palaczy do rzucenia nałogu oraz informować o zagrożeniach wynikających z biernego palenia, które rocznie jest przyczyną śmierci niemal 80 tys. europejczyków.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, między 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej dane dotyczące przyrostu liczby palących są najbardziej niepokojące. Badania przeprowadzone przez organizacje prozdrowotne ujawniły, że młodzi ludzie sięgają po papierosy nie tylko z ciekawości, ale też w wyniku presji rówieśników i z chęci upodobnienia się do gwiazd świata rozrywki

Z badań opublikowanych przez organizatorów akcji wynika, że w Polsce nadal jest więcej palaczy niż w wielu pozostałych krajach UE np. Szwecji czy Islandii. Wiek inicjacji tytoniowej przypada w naszym kraju poniżej 10 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że ponad 23 proc. dzieci w wieku 13-15 lat oraz 32 proc. młodych ludzi w wieku 20-29 lat pali papierosy. Natomiast w całej UE każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu umiera niemal milion osób.

Na nową odsłonę kampanii „Help – dla życia bez tytoniu” (na lata 2009-2010) Komisja Europejska przeznaczyła 34 mln euro. Oficjalną datę rozpoczęcia kampanii wyznaczono na 31 maja, czyli na Światowy Dzień Bez Tytoniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH