Studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny w sobotę (4. kwietnia) będą wszystkim chętnym przeprowadzać bezpłatne badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Badania te stanowią jeden z elementów nowego etapu europejskiej kampanii „Help – dla życia bez tytoniu”. Jej głównym celem jest zmobilizowanie młodych ludzi ze wszystkich krajów Unii Europejskiej do aktywnego promowania niepalenia wśród swoich rówieśników. W ramach kampanii na terenie całej Polski zorganizowana zostanie seria testów poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, dzięki której każdy może sprawdzić wpływ palenia na własne zdrowie

- Każdy może się poddać bezpłatnemu badaniu poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie urządzeniem działającym podobnie do alkomatu pozwoli określić, jakiego typu palaczem jest dana osoba, czy jest osobą niepalącą, biernym czy uzależnionym od nikotyny palaczem - powiedziała agencji koordynator kampanii w Polsce Katarzyna Rąkowska.

Każdy uczestnik badania otrzyma ulotkę ze swoim wynikiem oraz informacje, gdzie może szukać pomocy w rzuceniu palenia. Akcja ruszyła w łódzkiej Manufakturze; kolejne badania zostaną przeprowadzone m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Badania prowadzą studenci zrzeszeni w MSSM.

Kampania organizowana przez Komisję Europejską ma przede wszystkim przekonać, głównie młodych ludzi w 27 unijnych państw, aby nie poddawali się presji rówieśników i nie rozpoczynali palenia, zachęcać palaczy do rzucenia nałogu oraz informować o zagrożeniach wynikających z biernego palenia, które rocznie jest przyczyną śmierci niemal 80 tys. europejczyków.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, między 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej dane dotyczące przyrostu liczby palących są najbardziej niepokojące. Badania przeprowadzone przez organizacje prozdrowotne ujawniły, że młodzi ludzie sięgają po papierosy nie tylko z ciekawości, ale też w wyniku presji rówieśników i z chęci upodobnienia się do gwiazd świata rozrywki

Z badań opublikowanych przez organizatorów akcji wynika, że w Polsce nadal jest więcej palaczy niż w wielu pozostałych krajach UE np. Szwecji czy Islandii. Wiek inicjacji tytoniowej przypada w naszym kraju poniżej 10 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że ponad 23 proc. dzieci w wieku 13-15 lat oraz 32 proc. młodych ludzi w wieku 20-29 lat pali papierosy. Natomiast w całej UE każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu umiera niemal milion osób.

Na nową odsłonę kampanii „Help – dla życia bez tytoniu” (na lata 2009-2010) Komisja Europejska przeznaczyła 34 mln euro. Oficjalną datę rozpoczęcia kampanii wyznaczono na 31 maja, czyli na Światowy Dzień Bez Tytoniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH