Europa zbroi się przeciw bakterii EHEC

W Norwegii wykryto bakterię EHEC na ogórkach pochodzących z Hiszpanii. W Szwecji i Danii odnotowano ok. 40 przypadków zakażenia - wszyscy chorzy przebywali ostatnio w Niemczech.

W Norwegii nie zanotowano dotąd zachorowań wywołanych przez EHEC.

Natomiast Rosja wprowadziła zakaz importu warzyw niemieckich i hiszpańskich i może rozciągnąć ten zakaz na całą produkcję warzywną z UE.

Obecność EHEC mikrobiolodzy z Hamburga, w którego okolicach odnotowano najwięcej zachorowań, stwierdzili w ogórkach sałatkowych importowanych z Hiszpanii i sprzedawanych na targu w tym mieście. Władze hiszpańskie podkreślają, że nie można wykluczać, iż ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu do Niemiec albo już w Niemczech.

Według najnowszych danych, w Niemczech odnotowano dotychczas ponad 1200 potwierdzonych infekcji bakterią EHEC, jak i podejrzeń zakażenia. W poniedziałek (30 maja) poinformowano, że wskutek powikłań po zakażeniu bakterią w Niemczech zmarły cztery kolejne osoby. Aż dwanaście z dotychczasowych czternastu ofiar śmiertelnych bakterii to kobiety

- Niestety należy się liczyć z tym, że będzie więcej chorych - przyznał Daniel Bahr, niemiecki minister zdrowia po kryzysowym spotkaniu z przedstawicielami władz krajów związkowych w Berlinie.

Zalecił mieszkańcom Niemiec ostrożność i bezwzględne przestrzeganie zasad higieny.

Hamburska senator ds. zdrowia Cornelia Pruefer-Storcks poinformowała tymczasem, że w miniony weekend liczba przypadków zakażenia EHEC, jak również zespołu hemolityczno-mocznicowego, wywołanego toksyną, wytwarzaną przez bakterię, rosła wolniej niż w poprzednich dniach.

- Mam nadzieję, że jest to znak, iż przekroczono punkt kulminacyjny fali zachorowań - oświadczyła senator.

Szef berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha ponownie zalecił powstrzymanie się od spożywania warzyw na surowo, szczególnie na północy Niemiec. Jego zdaniem mycie warzyw nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zakażeniem.

Lekarze z Wyższej Szkoły Medycyny w Hanowerze poinformowali tymczasem o pierwszych pomyślnych wynikach nowej terapii przeciwciałami, zastosowanej u pacjentów z zespołem hemolityczno-mocznicowym o ciężkim przebiegu. Podano im lek Ekulizumab.

- Lek pomaga, choć nie jest to cudowny środek - powiedział prof. Hermann Haller, dyrektor kliniki w Hanowerze.Także w Hamburgu zastosowano tę terapię u jedenastu pacjentów.

EHEC jest skrótem anglojęzycznej nazwy enterohemorrhagic Escherichia coli, oznaczającej enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy (łac. Escherichia coli). EHEC może wywołać groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy, określany skrótem HUS (od anglojęzycznej nazwy haemolytic-uraemic syndrome), powodujący ostrą niewydolność nerek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH