PAP, interia.pl/Rynek Zdrowia | 30-04-2009 12:59

Europa: za 100 dni będzie już szczepionka przeciwko świńskiej grypie

Komisja Europejska liczy się z tym, że wirus świńskiej grypy spowoduje ofiary w ludziach również w Europie, choć jest ona dobrze przygotowana do walki z epidemią - powiedział dyrektor generalny KE do spraw zdrowia Robert Madelin.

– Tak, ludzie będą umierać. To nie jest kwestia tego, czy będą umierać, ale tego jak wiele będzie ofiar - tysiące czy dziesiątki tysięcy - powiedział Madelin agencji Reutera. – Nie znamy skali tej pandemii. Ale Europa jest lepiej na to przygotowana niż kiedykolwiek.

Zdaniem Madelina KE nie zaproponuje zakazu podróży do Meksyku czy Stanów Zjednoczonych podczas dzisiejszego spotkania ministrów zdrowia krajów unijnych. Prawdopodobnie ograniczy się do zachęcania podróżujących, by zachowali środki ostrożności. Madelin powiedział również, że szczepionka przeciw świńskiej grypie będzie gotowa w Europie za 100 dni.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że pandemia jest nieuchronna, a zagrożona nią jest cała ludzkość. WHO zapewnia równocześnie, że świat jest obecnie lepiej niż kiedykolwiek w historii przygotowany na pandemię grypy.

WHO zaapelowała do koncernów farmaceutycznych o nasilenie produkcji leków przeciwwirusowych.

Według kryteriów WHO, obecny 5 stopień zagrożenia oznacza, że wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka przynajmniej w dwóch państwach regionu i należy przygotować się do pandemii. W sześciostopniowej skali dopiero 6 stopień oznacza pandemię.