Eurocoptery już są, teraz potrzebne lądowiska

Rząd zakupił 23 Eurocoptery - nowoczesne śmigłowce - dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które mają wesprzeć SOR-y. Te nowoczesne maszyny mogą latać w trudnych warunkach - zarówno w mgle czy w nocy. Dla pełnego ich wykorzystania konieczne są jednak przyszpitalne lądowiska, których brakuje.

Aktualnie w kraju w fazie projektowania jest około 30 lądowisk dla śmigłowców sanitarnych. Na kolejny konkurs o unijne środki na budowę i remont lądowisk wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Co roku powstają nowe. Jednak nie wszystkie z wybudowanych są zgłaszane do ewidencji.

W najbliższych latach budowa i remonty lądowisk sanitarnych będą dostrzegalną częścią inwestycji w szpitalnictwie. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało lokalizacje dla kolejnych 66 SOR-ów, które powinny w pierwszej kolejności dysponować lądowiskami całodobowymi, ze względu na posiadanie oddziałów wysokospecjalistycznych. Wybudowanie naziemnego lądowiska to koszt rzędu ok. 1 mln zł, wyniesionego – dwa razy większy.

Rzecznik LPR Justyna Sochacka otwarcie stwierdza, że aby system Państwowego Ratownictwa Medycznego działał pawidłowo, nie wystarczą śmigłowce, które mogą latać w nocy.

– Chcielibyśmy, by w każdym województwie były trzy, cztery profesjonalne lądowiska – stwierdza rzecznik LPR w rozmowie z dziennikarzem Rzeczpospolitej.

Wymóg posiadania całodobowego lądowiska przy SOR określa rozporządzenie ministra zdrowia z 2007 r. Zapisano w nim, że czas transportu osób w ciężkim stanie może wynosić maksymalnie pięć minut od wylądowania śmigłowca w pobliżu szpitala, a najlepiej przy samym szpitalu. Profesjonalne lądowisko musi spełniać wiele parametrów, tylko wtedy uzyska wpis do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia, podkreśla, że budowa lądowisk to długi proces. – Za budowę lądowisk odpowiadają szpitale i samorządy. My finansowaliśmy zakup śmigłowców i ogłaszaliśmy konkursy na budowę lądowisk – mówi.

Nocne dyżury w LPP, jakie mają się zacząć w 2011 r., obejmą tylko Warszawę i Wrocław.

– Te miasta mają całodobowe lądowiska, dostały już helikoptery a piloci szkolą się w lataniu nocą – argumentuje Justyna Sochacka.

Więcej: www.rp.pl

O budowie lądowisk czytaj też w Rynku Zdrowia: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/Cala-polska-buduje-ladowiska,101470.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH