Eurocoptery LPR wylatały 20 tys. godzin

Używane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe śmigłowce EC135 spędziły w powietrzu łącznie 20 tys. godzin - podsumowała produkująca te maszyny grupa Eurocopter.

LPR ma łącznie 23 śmigłowce tego typu, ich eksploatacja rozpoczęła się przed trzema laty. Nowe śmigłowce zastąpiły wysłużone Mi-2.

Eurocopter zaznacza, że LPR wynegocjowało z producentem "najbardziej wyśrubowane w Europie warunki dotyczące gotowości do podejmowania misji ratunkowych i czasu napraw gwarancyjnych śmigłowców od momentu zgłoszenia usterki". Dzięki temu współczynnik gotowości floty EC135 do wylotów ratowniczych wynosi średnio 95 proc.

- Od kiedy LPR wymieniło flotę śmigłowców we wszystkich bazach, dzięki posiadanej rezerwie sześciu maszyn, właściwie nie ma problemów z zapewnieniem ciągłości dyżurów HEMS - zapewniła rzeczniczka LPR Justyna Sochacka. Oceniła, że współpraca z producentem i jego polskim partnerem odpowiedzialnym za serwis gwarancyjny układa się poprawnie.

Na początku bieżącego roku w śmigłowcach LPR wystąpiły problemy z silnikami - spadek zapasu mocy następował wcześniej niż przewidywał producent, przyspieszając niezbędne prace serwisowe. Ustalono, że był to skutek naturalnej erozji elementów silników eksploatowanych w trudnych warunkach - silnego zapylenia, zanieczyszczenia piaskiem i uszkodzeń spowodowanych zasysanymi ciałami obcymi. Uzgodniono, że Eurocopter dostarczy pogotowiu filtry instalowane na wlotach powietrza.

Sposób rozwiązania problemu LPR uznało za satysfakcjonujący, podkreślając, że nie wiązał się on z dodatkowymi płatnościami ze strony Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przetarg wartości pół miliarda złotych na 23 nowe śmigłowce i symulator lotu rozpisano w 2006 r., umowę o dostawach podpisano w czerwcu 2008. Wymiana floty LPR zakończyła się w kwietniu ub. roku. Dotychczas oprócz ok. 100 lądowisk w pobliżu szpitali wyznaczono ok. tysiąca miejsc, gdzie przy wsparciu straży pożarnej możliwe jest lądowanie śmigłowców ratowniczych. Trwają zaplanowane do roku 2013 projekty rozbudowy, remontów i doposażenia 17 baz LPR. Koszt tych przedsięwzięć to ponad 68 mln zł, z czego ponad 85 proc. to środki unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH