W rankingu Euro Health Consumer Index, badającego jakość systemów opieki zdrowotnej 33 europejskich krajów, Holandia uplasowała się na pierwszym miejscu. Autorzy rankingu brali pod uwagę m.in. opiekę nad pacjentem, jego bezpieczeństwo, kolejki do leczenia, wyniki leczenia, zakres usług świadczonych przez system opieki zdrowotnej, dostęp do leków oraz stopień zinformatyzowania służby zdrowia.

Okazało się, że system holenderski nie ma sobie równych.

Dorota Kumelowska, anestezjolog, która 10 lat pracowała w Holandii, a obecnie jest kierownikiem Kliniki Anastezjologii i Intensywnej Terapii szpitala Medicover w Warszawie twierdzi, że pacjent w Holandii nie ma problemu z dostępnością do lekarza. Jeśli czuje się źle, ma zapewnioną wizytę tego samego dnia, a leki zamawia lekarz drogą elektroniczną w wybranej przez chorego aptece, w której chory odbiera pakunek z lekarstwami, przygotowany na jego nazwisko. Nie musi mieć pieniędzy. Apteka ściąga pieniądze od ubezpieczyciela. 

Składkę ubezpieczeniowa wyliczana jest indywidualnie, w zależności od wieku, chorób, jakie dana osoba przebyła. Można wykupić droższy pakiet, jeżeli chce się mieć dostęp do usług ponadstandardowych, takich jak, np. dodatkowe okulary czy porady psychologa.

Nie ma również problemu z dostępnością do najnowszych terapii, np. przeciwbólowych. Są one refundowane w ramach ubezpieczenia.

W Holandii, choć jest lepiej niż w Polsce, pacjenci muszą czekać na niektóre zabiegi. Brakuje specjalistów, ale czas oczekiwania – to góra trzy miesiące. W opinii Doroty Kumelowskiej, tak krótki czas oczekiwania na zabieg, to skutek innej niż w Polsce polityki zdrowotnej. Jak mówi anestezjolog, jest bardzo dużo szpitali i prawie w każdym z nich specjalne oddziały, w których pacjenci są przyjmowani rano, poddawani zabiegom i jeszcze tego samego dnia wypisywani do domu.

Pracę lekarzy ułatwia także informatyzacja. W systemie jest umieszczona cała historia pacjenta - opis konsultacji, leków, hospitalizacji.

Ponadto, holenderscy pacjenci mają duży wpływ na leczenie. Są nie tylko informowani o przebiegu leczenia i zaordynowanych lekach, ale także musza wyrazić zgodę na proponowaną terapię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH