Euro 2012: wykaz chorób pod szczególnym nadzorem

Służby sanitarne przygotowały wykaz chorób priorytetowych, opracowany na potrzeby organizacji i funkcjonowania wzmożonego nadzoru w czasie turnieju UEFA Euro 2012.

Znalazły się na nim m.in. choroby przenoszone drogą pokarmową (salmonellozy, zakażenia jelitowe wywołane przez E.coli i Campylobakter, zakażenia jelitowe wywołane przez norowirusy, czerwonka bakteryjna, gronkowcowe zatrucie pokarmowe, wirusowe zapalenie wątroby typu A), choroby przenoszone drogą powietrzno-kropelkową (grypa, legionelloza).

Inspekcja sanitarna zwraca także uwagę na choroby, którym zapobiegać można poprzez stosowanie szczepień ochronnych (choroba meningokokowa, odra), choroby występujące ze zwiększoną częstotliwością na danym terenie (np. gorączka Q, leptospiroza, włośnica, botulizm) oraz choroby spowodowane intencjonalnym użyciem czynników biologicznych, takie jak: wąglik, botulizm, dżuma, ospa prawdziwa, tularemia i wirusowe gorączki krwotoczne.

Zaniepokojenie lubuskiej inspekcji sanitarnej wzbudziło m.in. wystąpienie ogniska zachorowań na odrę na Ukrainie pod koniec marca. Inspekcja przewiduje, że epidemia może rozszerzać się w sezonie nasilonej transmisji odry w okresie od lutego do czerwca, a ryzyko rozprzestrzeniania się zachorowań będzie jeszcze większe podczas imprez masowych, takich jak zbliżające się zawody EURO 2012.

Ostrzeżenia dotyczą przede wszystkim osób, które planują wyjazd na Ukrainę. Z powodu niskiego poziomu wykonawstwa szczepień na Ukrainie (56,1 proc. dla pierwszej dawki oraz 40,7 proc. dla drugiej dawki), ryzyko wystąpienia ognisk innych chorób w przypadku których istnieje możliwość zapobiegania drogą szczepień takich jak różyczka, świnka, czy błonica i ich rozprzestrzeniania się na inne kraje europejskie, jest również uznane za podwyższone.

Prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy ds. mikrobiologii, zachęca zaś do szczepienia się przeciwko meningokokom: - Największe grupy ryzyka stanowią najmłodsze dzieci, młodzież i młodzi dorośli w wieku 11-24 lata; około 20 proc. wszystkich zachorowań wywoływanych przez meningokoki dotyczy tej grupy z powodu masowych, intensywnych kontaktów interpersonalnych sprzyjających zakażeniu. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH