Euro 2012: wojsko wesprze cywilne służby epidemiologiczne

Armia będzie wspierać cywilne służby odpowiedzialne za biologiczne, chemiczne i radiologiczne zabezpieczenie Euro 2012. Podczas każdego meczu będzie pracował mobilny zespół reagowania epidemiologicznego. W każdym mieście-gospodarzu znajdą się też żołnierze-chemicy.

Wojskowi podkreślają, że zabezpieczenie epidemiologiczne, chemiczne i radiologiczne mistrzostw Europy w piłce nożnej będzie domeną służb takich jak np. Państwowa Straż Pożarna, sanepid czy Państwowa Agencja Atomistyki. Armia cywilom będzie pomagać.

- W zwalczaniu wielu rodzajów zagrożeń skażeniami instytucje cywilne dysponują szerszym niż wojsko katalogiem zdolności. Armia przygotowuje się na to, co możne zdarzyć się na polu walki. Dlatego ma ograniczone zdolności, ale za to reaguje szybciej i może działać nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach polowych - wyjaśnia zastępca szefa obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR) płk Jarosław Stocki.

- Mobilne zespoły i laboratoria z Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej i Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych będą na bieżąco działały, czy to w strefach kibica, czy w okolicach stadionów - powiedział płk Piotr Napieraj z IWSZ. Wojskowi epidemiolodzy będą pracować przy zabezpieczeniu każdego meczu turnieju, który odbędzie się w Polsce.

Wojskowi epidemiolodzy będą pracować przy zabezpieczeniu każdego meczu turnieju, który odbędzie się w Polsce.

Na potrzeby mistrzostw będą pracować specjaliści z wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej z Modlina koło Warszawy, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławia i Krakowa.

- Będzie możliwe wykorzystanie laboratoriów mikrobiologicznych do identyfikacji zagrożeń biologicznych, m.in. badania żywności i wody. Na bieżąco będziemy się wymieniać informacjami ze strukturami cywilnymi i międzynarodowymi - powiedział zastępca głównego inspektora sanitarnego WP płk Jarosław Kozioł.

Wojsko wcześniej zapowiadało, że do Polski mają na czas turnieju także przyjechać specjaliści z USA ze sprzętem do natychmiastowego rozpoznawania skażeń biologicznych i masowej dekontaminacji. Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta poinformował jednak, że nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie.

Plany operacyjne na wypadek masowej ewakuacji w przypadku zagrożeń skażeniami chemicznymi, biologicznymi czy radiologicznymi opracowała straż pożarna we współpracy z policją i pogotowiem ratunkowym. Na czas Euro strażacy zaplanowali monitorowanie składu powietrza nad stadionami i strefami kibica przy pomocy urządzeń do zdalnej detekcji atmosfery. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH