Euro 2012: od 1 czerwca całodobowy sztab w MZ

Przed Euro 2012 trwają wzmożone kontrole sanepidu w punktach gastronomicznych i na dworcach. Przeszkolony został personel medyczny, który będzie brał udział w zabezpieczeniu turnieju. Od 1 czerwca będzie działał całodobowy sztab operacyjny w Ministerstwie Zdrowia.

Jak powiedział rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, główne zagrożenie, którego spodziewa się sanepid to zatrucia i zakażenia pokarmowe, stąd wzmożone kontrole w punktach, gdzie przygotowuje się i sprzedaje żywność. Jednocześnie zapewnił, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów pod względem sanitarnym jeżeli chodzi o jakość wody, zakażenia i wyszczepialność. 

Także resort zdrowia zapewnił, że w Polsce nie ma obecnie epidemii żadnej z chorób zakaźnych, a sytuacja pozwala na bezpieczny pobyt w naszym kraju kibiców i gości turnieju Euro. Rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek przypomniała, że w Polsce od ponad 20 lat obowiązkowe są szczepienia dzieci przeciwko odrze, a wskaźnik zachorowalności wynosi w naszym kraju rocznie jedną osobę na milion mieszkańców. 

Ministerstwo zdrowia zapewniło, że od wielu lat nie zanotowano w Polsce żadnego przypadku zachorowania na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym w wyniku spożycia niewłaściwie przygotowanej żywności) czy wścieklizny. Jak ocenia resort, "sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce jest stabilna i z całą pewnością pozwala na bezpieczny pobyt w naszym kraju kibiców i gości turnieju". 

W ramach przygotowań zabezpieczenia medycznego na czas turnieju w resorcie zdrowia od 1 czerwca do 2 lipca będzie funkcjonował całodobowy sztab operacyjny oraz zespół operacyjny ministra zdrowia. W stanie gotowości będą m.in. GIS oraz Narodowe Centrum Krwi. 

Minister zdrowia zatwierdził ponadto plany działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na czas Euro. Według nich, w miastach-gospodarzach będą pracowały dodatkowe 23 zespoły ratownictwa medycznego, a także cztery dodatkowe zespoły w województwie podkarpackim w rejonie przygranicznym z Ukrainą i dwa dodatkowe w Krakowie. Zapewniona będzie także całodobowo praca baz HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. 

Do mistrzostw przygotowują się również wyznaczone szpitale i przychodnie oraz zespoły medyczne, które będą działały na każdym stadionie turnieju i w strefach kibica. Osoby z tych zespołów przeszły szkolenia oraz brały udział w wydarzeniach testowych na "swoich" stadionach. W dniu meczu w każdym z miejsc oficjalnych, czyli na stadionie lub strefie kibica, będzie od kilkudziesięciu do stu osób personelu medycznego. 

Pomoc będzie udzielana przez personel medyczny przede wszystkim "na miejscu", tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, czyli bezpośrednio na stadionie lub w strefie kibica. 

Ponadto w miastach-gospodarzach wyznaczono 26 szpitali referencyjnych: w czasie Euro placówki te będą prowadziły swoją normalną działalność, natomiast dodatkowo są przygotowane na przyjęcie kibiców.  Wyznaczone zostały też placówki podstawowej opieki zdrowotnej, ok. 10 w każdym z miast-gospodarzy, które będą świadczyły w sposób szczególny pomoc medyczną dla kibiców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH