Przygotowanie systemu ochrony zdrowia do działania w sytuacjach kryzysowych sprawdzali wizytujący nasz kraj eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Komisją Europejską przygotowała program oceniający system ochrony zdrowia. To narzędzie, dzięki któremu można obiektywnie ocenić ogólne przygotowanie i możliwości systemów ochrony zdrowia do radzenia sobie z sytuacjami wyjątkowymi, zarówno naturalnymi jak i tymi wywołanymi przez człowieka (np. konflikty zbrojne, ataki terrorystyczne). Projekt obejmuje Polskę i Ukrainę.

- Celem misji jest wsparcie Ministerstwa Zdrowia w identyfikacji silnych i słabych stron w kwestii przygotowania systemu ochrony zdrowia do reakcji na sytuacje kryzysowe oraz wsparcia resortu we wprowadzeniu potrzebnych zmian – mówi dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce.

Eksperci sprawdzali m.in. ramy prawne i rozporządzenia, czy personel jest odpowiednio przeszkolony, czy jest zapewnione finansowanie i dostarczanie świadczeń zdrowotnych. Poznali plany opieki medycznej na Stadionie Narodowym. Byli w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, porcie lotniczym na Okęciu oraz w kilku warszawskich szpitalach.

Odwiedzili także Wrocław, gdzie mieli okazję zobaczyć nowo wybudowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i rozbudowywaną stację pogotowia ratunkowego. Odwiedzili także Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, wrocławski port lotniczy i 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką.

Delegacja wizytowała także centrum szkolenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) w Zieleńcu (Dolnośląskie).

- Wizyta w centrum szkoleniowym związana jest z pomysłem, aby ratownicy GOPR brali udział w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników i kibiców podczas Euro – powiedział dyrektor departamentu polityki zdrowotnej dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Maroszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH