media2.pl, RG/Rynek Zdrowia | 14-05-2012 16:54

Euro 2012: kibice "przywiozą" do Polski odrę?

Rosyjski odpowiednik Sanepidu uprzedził kibiców wybierających się na mistrzostwa Euro 2012 o zagrożeniu zachorowaniem na odrę na Ukrainie. W kwietniu o zwiększonym ryzyku informowała też Państwowa Służba Sanitarno-Epidemiologiczna Ukrainy, która na początku roku zarejestrowała 7,5 tys. chorych.

Rosjanie zaapelowali do kibiców o poddawanie się szczepieniom. Z podobnym apelem do swoich obywateli zwracają się od jakiegoś czasu służby sanitarne krajów zachodnioeuropejskich.

-To dobrze, że niektóre państwa wzywają swoich obywateli do szczepień przeciwko odrze, ponieważ ogranicza to ryzyko "przywleczenia” jej do naszego kraju, w tym również z Europy Zachodniej, gdzie występuje 10-krotnie wyższa zachorowalność niż u nas. W Polsce jest bardzo wysoki procent szczepień, natomiast w krajach zachodnich nie są one obowiązkowe, co skutkowało m.in. kilka lat temu epidemią w Szwajcarii i Austrii - wyjaśnił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Trzeba jednak pamiętać, że w naszym kraju mamy dużą grupę ludzi 40-letnich i starszych, którzy w dzieciństwie nie byli objęci obowiązkowymi szczepieniami, więc potencjalnie są dziś narażeni na zachorowanie - dodaje rzecznik GIS.

Według niego, dla osób przybywających na Euro do Polski ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi jest co najmniej takie samo, a niekiedy (jak pokazuje przykład odry) nawet mniejsze niż w krajach pochodzenia. Natomiast kibice jadący do naszych wschodnich sąsiadów mogą rozważyć zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), dla którego Ukraina jest obszarem endemicznym. Jego zdaniem, na Wschodzie mogą tez niepokoić przypadki gruźlicy lekoopornej, dużo częstsze niż w Polsce.

WHO oraz GIS ostrzegają również kibiców o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ukraina należy do krajów o najszybszym tempie rozprzestrzeniania się epidemii HIV/AIDS. Oficjalne dane mówią o ponad 185 tysiącach zarażeń od 1987 roku i 21,4 tysiącach zgonów związanych z AIDS - informuje portal media2.pl.