Stosowanie tego żeńskiego hormonu płciowo powierzchniowo na skórę zabezpieczoną przed działaniem słońca stymuluje produkcję kolagenu u osób starszych

Podczas starzenia się organizmu skóra staje się bardziej delikatna, mniej jędrna, trudniej się goi. Części ciała, których zazwyczaj nie przykrywamy ubraniem, pod wpływem promieniowania UV pochodzącego z promieni słonecznych, wcześnie zaczynają wyglądać „staro"”– zjawisko to nazywane jest fotostarzeniem skóry.

Proces naturalnego starzenia skóry i fotostarzenia pod względem biochemicznym są bardzo podobne, przede wszystkim dochodzi wówczas do obniżenia ilości głównego białka tworzącego wewnętrzną warstwę skóry – kolagenu.

Dr Laure Rittié wraz z kolegami z University of Michigan Medical School przebadała 70 zdrowych ochotników (40 kobiet w okresie pomenopauzalnymi i 30 mężczyzn, średnia wieku uczestników wynosiła 75 lat) z objawami fotostarzenia skóry. Przez dwa tygodnie trzy razy dziennie stosowano u nich estradiol na skórę chronioną przed słońcem (okolice bioder) i wystawioną na promieniowanie UV na przedramionach. Po zakończeniu doświadczenia z każdego miejsca, gdzie nakładano estradiol pobrano 4 milimetrowe wycinki skóry. Ponadto uczestnicy nakładali estradiol w postaci kremu nawilżającego na twarz, dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a 24 godziny przed i po ostatnim zastosowaniu pobierano im 2 milimetrowy wycinek skóry.

Po dwóch tygodniach stosowania estradiolu na skórę zabezpieczoną przed słońcem stwierdzono wzrost poziomu kolagenu i innych składników promujących regenerację skóry u kobiet i w mniejszym stopniu również u mężczyzn.

"Zaskoczył nas fakt, że po dwóch tygodniach stosowania estradiolu nie zaobserwowano zmian w ilości kolagenu w skórze narażonej na fotostarzenie – na ramionach i twarzy, pomimo takiej samej ekspresji receptorów dla estrogenów (białek wiążących estradiol) w skórze starzejącej się naturalnie i pod wpływem słońca" – piszą autorzy badań.

"Nasze odkrycie sugeruje, że spadek poziomu estrogenów związany z menopauzą ma związek ze zmniejszeniem produkcji kolagenu w skórze chronionej przed słońcem" – tłumaczą badacze. – "Ponieważ w rejonach skóry poddawanych długotrwałemu działaniu słońca fotostarzenie pokrywa się w czasie ze starzeniem naturalnym, nasze wyniki wskazują że długotrwałe działanie promieni UV prowadzi do zmian, które uniemożliwiają pobudzenie produkcji kolagenu w tych rejonach skóry starczej przez powierzchniowe stosowanie estradiolu".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH