Endoprotezoplastyka u chorych z wrodzonym niedorozwojem stawu biodrowego

Wrodzony niedorozwój stawu biodrowego jest najczęstszą wtórną przyczyną rozwoju zmian zwyrodnieniowych tego stawu. Doprowadza on do zwyrodnienia najczęściej w młodym wieku u osób aktywnych i czynnych zawodowo.

Multimedia

Endoprotezoplastyka

1,25 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Celem pracy była ocena wczesnych wyników leczenia chorych z wrodzonym niedorozwojem stawu biodrowego po wykonanej endoprotezoplastyce.

Cały artykuł - do pobrania w formacie pdf.

Materiał i metody. Od czerwca 2010 do czerwca 2011 wykonano 15 zabiegów protezoplastyki u chorych z powyższym schorzeniem. W leczonej grupie było 13 kobiet oraz 2 mężczyzn. Średnia wieku wynosiła odpowiednio 39 i 44 lata. Wtórne zmiany zwyrodnieniowe stawu w przebiegu wrodzonego niedorozwoju oceniano według podziału Crowe`a. Chorych przed oraz po zabiegu oceniono wg skali Harris`a.

Wyniki. Średni wynik przedoperacyjny w skali Harrisa wynosił 44,6 pkt., bezpośrednio po operacji 62,4 pkt., a 6 miesięcy po zabiegu 78,6 pkt. Po zabiegu operacyjnym poprawę odnotowano zarówno w zakresie chodzenia po schodach bez poręczy, samodzielnego poruszania się oraz siedzenia w fotelu powyżej 1 godziny. Średnia różnica długości kończyn przed zabiegiem wynosiła 4 cm, po zabiegu zmniejszyła się do 0,5 cm. Średnie zgięcie w stawie biodrowym przed operacją wynosiło 40°, po zabiegu 90° a odwodzenie odpowiednio 0° i 25°.

Wnioski. 1. W koksartrozach dysplastycznych typu 1 i 2 wg Crowe`a dobre wyniki kliniczne można uzyskać  przy użyciu trzpieni protez o standardowych rozmiarach oraz panewek press-fit o najmniejszej możliwie średnicy zapewniającej stabilne mocowanie.

2. W przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego typu III wg Crowe'a dobre wyniki obserwuje się po zastosowaniu panewek mocowanych sposobem press-fit, po uprzednim odtworzeniu ubytków kostnych przeszczepami autogennymi. W przypadku braku pierwotnej stabilności panewki press-fit powinno przykręcić się ją śrubami.

3. Użycie głów protezy o dużych rozmiarach korzystnie wpływać może na tzw. osteointegrację części panewkowej i może zmniejszać ryzyko zwichnięć.

4. Krótki okres obserwacji przedstawionej grupy chorych wymaga dalszego prospektywnego badania przedstawionych pacjentów celem dokonania oceny wyników odległych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH