Endoprotezoplastyka u chorych z wrodzonym niedorozwojem stawu biodrowego

Wrodzony niedorozwój stawu biodrowego jest najczęstszą wtórną przyczyną rozwoju zmian zwyrodnieniowych tego stawu. Doprowadza on do zwyrodnienia najczęściej w młodym wieku u osób aktywnych i czynnych zawodowo.

Multimedia

Endoprotezoplastyka

1,25 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Celem pracy była ocena wczesnych wyników leczenia chorych z wrodzonym niedorozwojem stawu biodrowego po wykonanej endoprotezoplastyce.

Cały artykuł - do pobrania w formacie pdf.

Materiał i metody. Od czerwca 2010 do czerwca 2011 wykonano 15 zabiegów protezoplastyki u chorych z powyższym schorzeniem. W leczonej grupie było 13 kobiet oraz 2 mężczyzn. Średnia wieku wynosiła odpowiednio 39 i 44 lata. Wtórne zmiany zwyrodnieniowe stawu w przebiegu wrodzonego niedorozwoju oceniano według podziału Crowe`a. Chorych przed oraz po zabiegu oceniono wg skali Harris`a.

Wyniki. Średni wynik przedoperacyjny w skali Harrisa wynosił 44,6 pkt., bezpośrednio po operacji 62,4 pkt., a 6 miesięcy po zabiegu 78,6 pkt. Po zabiegu operacyjnym poprawę odnotowano zarówno w zakresie chodzenia po schodach bez poręczy, samodzielnego poruszania się oraz siedzenia w fotelu powyżej 1 godziny. Średnia różnica długości kończyn przed zabiegiem wynosiła 4 cm, po zabiegu zmniejszyła się do 0,5 cm. Średnie zgięcie w stawie biodrowym przed operacją wynosiło 40°, po zabiegu 90° a odwodzenie odpowiednio 0° i 25°.

Wnioski. 1. W koksartrozach dysplastycznych typu 1 i 2 wg Crowe`a dobre wyniki kliniczne można uzyskać  przy użyciu trzpieni protez o standardowych rozmiarach oraz panewek press-fit o najmniejszej możliwie średnicy zapewniającej stabilne mocowanie.

2. W przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego typu III wg Crowe'a dobre wyniki obserwuje się po zastosowaniu panewek mocowanych sposobem press-fit, po uprzednim odtworzeniu ubytków kostnych przeszczepami autogennymi. W przypadku braku pierwotnej stabilności panewki press-fit powinno przykręcić się ją śrubami.

3. Użycie głów protezy o dużych rozmiarach korzystnie wpływać może na tzw. osteointegrację części panewkowej i może zmniejszać ryzyko zwichnięć.

4. Krótki okres obserwacji przedstawionej grupy chorych wymaga dalszego prospektywnego badania przedstawionych pacjentów celem dokonania oceny wyników odległych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH