Elżbieta Puacz polemizuje z MZ w sprawie konsultantów krajowych Elżbieta Puacz polemizuje z MZ w sprawie konsultantów krajowych. Fot. Archiwum

Minister zdrowia odrzuca wniosek diagnostów laboratoryjnych o powołanie krajowych konsultantów w dziedzinach medycyny laboratoryjnej - informuje w przesłanej Rynkowi Zdrowia korespondencji Elżbieta Puacz, prezes KRDL i wyraża głęboki sprzeciw wobec niepopartemu argumentami stanowisku MZ.

”W imieniu Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyrażam głęboki sprzeciw wobec kolejnej, niepopartej merytorycznymi argumentami odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia wobec wniosku KRDL dotyczącego powołania konsultantów krajowych w wybranych dziedzinach medycyny laboratoryjnej, to jest: laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, laboratoryjnej genetyki medycznej, mikrobiologii medycznej oraz cytomorfologii medycznej” - czytamy w piśmie prezes KRDL.

Elżbieta Puacz wyjaśnia, że samorząd diagnostów laboratoryjnych skierował do resoru zdrowia kilka pism, w których przedstawił merytoryczne argumenty o potrzebie powołania konsultantów krajowych w powyższych dziedzinach (obecnie jest konsultant krajowy tylko w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej).

Wszystkie odpowiedzi ministra zdrowia uzasadnione są tymi samymi argumentami opartymi wyłącznie o wybiórcze informacje - relacjonuje Puacz. Uważa, że z zawartych w pismach wyjaśnień wynika, iż decyzja ministra podyktowana jest wyłącznie małą liczbą osób, które przystąpiły do egzaminu specjalizacyjnego w latach 2011 - 2015 w przedmiotowych dziedzinach, jak również faktem, iż zakres zadań ewentualnie powołanych konsultantów mógłby pokrywać się z zakresem zadań już powołanych konsultantów dla lekarzy w dziedzinie: patomorfologii, genetyki klinicznej, mikrobiologii lekarskiej, transfuzjologii klinicznej.

Prezydium KRDL polemizuje z tym poglądem i zwraca uwagę, że dziedziny lekarskie od laboratoryjnych różnią się zakresem programowym oraz specyfiką związaną z wykonywaną pracą. Dlatego też konsultanci krajowi muszą znać specyfikę pracy i wymogi dotyczące dziedzin medycyny laboratoryjnej, a nie tylko lekarskiej. Resort zdrowia powinien dbać o wszystkie dziedziny medycyny, a nie tylko obejmujące zawód lekarza - twierdzi prezes Puacz.

Kolejnym argumentem podnoszonym przez KRDL jest fakt, że powołani są oddzielni konsultanci krajowi reprezentujący daną dziedzinę z uwzględnieniem specyfiki wykonywania danego zawodu (m.in. jest konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacja medyczna i fizjoterapia, czy w dziedzinie pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywna opieka, jak również w dziedzinie anestezjologia i intensywna terapia, czy też w dziedzinie pielęgniarstwo onkologiczne i onkologia kliniczna). Powyższych przykładów można wskazać znacznie więcej, jednak nie to jest istotą problemu - wskazuje Elżbieta Puacz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH