Ekspert: starzenie się społeczeństw oznacza wzrost liczby pacjentów z chorobami mózgu Fot. Archiwum

Jeszcze w tej dekadzie aż 1 mld osób na całym świecie będzie miało co najmniej sześćdziesiąt lat. Z powodu starzenia się społeczeństw rośnie także liczba pacjentów z chorobami mózgu - wskazuje przewodniczący Polskiej Rady Mózgu prof. Grzegorz Opala.

Prof. Grzegorz Opala przedstawia dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że od kilkudziesięciu lat stale wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. - Przewiduje się, że co trzecie dziecko na świecie , które urodziło się w 2012 r., będzie świętować swoje 100 urodziny - dodaje.

Jednocześnie coraz większa grupa ludzi osiąga wiek emerytalny. Dane demograficzne WHO sugerują, że co miesiąc kolejne 1 mln osób na świecie obchodzi 60. urodziny. Jeszcze w tej dekadzie 1 mld osób będzie po sześćdziesiątym roku życia. Przybywa również liczba osób osiągających 100 lat. O ile w 2011 r. było 316 tys. stulatków, to w 2050 r. będzie ich 3,2 mln.

Podobne zmiany demograficzne występują w Polsce. - Przewiduje się, że w 2030 r. liczba Polaków po 65. roku życia wzrośnie z 4,8 mln do 8,5 mln - zaznacza prof. Opala. Ludzie w tym wieku będą zatem stanowić 23 proc. społeczeństwa, czyli prawie co czwarta osoba w naszym kraju będzie miała co najmniej 65 lat. W 2025 r. Polacy przeciętnie będą żyli w 77,6 lat, a Polki - 83,3 lata.

- Wydłużanie się przeciętnej długości życia powoduje, że coraz więcej osób cierpi na schorzenia mózgu, m.in. takie jak demencja, choroba Parkinsona, padaczka, udary mózgu, bóle głowy - podkreśla prof. Opala. W Unii Europejskiej jedynie w latach 2005-2010 liczba przypadków tego rodzaju schorzeń wzrosła ze 127 mln do 299 mln.

Specjalista podkreśla, że zagrożenie chorobami mózgu wzrasta wraz z wiekiem: np. zagrożenie chorobą Parkinsona u siedemdziesięciolatków jest znacznie większe aniżeli u pięćdziesięciolatków. Podobnie jest z chorobą Alzheimera i udarami mózgu. Dlatego wraz z wydłużaniem się długości życia, przybywa schorzeń mózgu. Gwałtownie rosną również koszty leczenia i opieki na osobami z chorobami mózgu.

- W Unii Europejskiej w latach 2004-2010 r. zwiększyły się one z 386 mld do 798 mld euro i nadal rosną - podkreśla prof. Opala. To jedna trzecia środków, jakie UE przeznaczana na całą ochronę zdrowia. Schorzenia mózgu kosztują już więcej aniżeli choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory oraz cukrzyca razem wzięte. Na choroby sercowo-naczyniowe, które są drugim miejscu, w 2010 r. wydano 198 mln euro, czyli aż czterokrotnie mniej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH