Ekspert o zarażeniu ebolą pielęgniarki w Hiszpanii: to ludzki błąd

Przyczyną zarażenia ebolą pielęgniarki w Hiszpanii był ludzki błąd i nieprzestrzeganie procedur - ocenił prof. Włodzimierz Gut z NIZP-PZH. Jak przypomniał, lekarze i służby medyczne w Polsce otrzymali wytyczne dot. postępowania w przypadku pacjenta z ebolą.

Minister zdrowia Hiszpanii Ana Mato poinformowała w poniedziałek, 6 października wieczorem, że pielęgniarka, która zajmowała się we wrześniu chorym na ebolę duchownym w szpitalu w Madrycie, dokąd trafił z Sierra Leone, została zarażona tym wirusem. 

Prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w rozmowie z PAP we wtorek ocenił, że przypadek zarażenia pracownika medycznego w Hiszpanii nie wpływa na wzrost ryzyka zachorowania w Polsce. 

- Zarażona pielęgniarka, jako osoba mająca bezpośredni kontakt z chorym, powinna być poddana przez 21 dni nadzorowi medycznemu, a po zgłoszeniu jakichkolwiek niepokojących objawów powinna trafić natychmiast do szpitala zakaźnego - mówił Gut. - W tym przypadku przyczyną zarażenia był błąd ludzki i nieprzestrzeganie procedur - ocenił. 

Pytany o doniesienia mediów hiszpańskich o niewłaściwych ubiorach zabezpieczających personel kontaktujący się z zarażonym misjonarzem, Gut przypomniał, że wirus ebola nie roznosi się drogą kropelkową i ubiór nie jest w takim przypadku niezbędny.  - Tu wystarczy standardowy strój do pracy dla personelu medycznego, pełna zmiana ubrania, fartuch, maska, gogle, ochraniacze na obuwie i rękawiczki - mówił. 

- Przy przestrzeganiu wszystkich zasad nie miało prawa nic się stać - dodał. Zwrócił uwagę, że w Afryce brakuje m.in. rękawiczek, dlatego ryzyko zarażenia jest znacznie większe, jednak w Europie, w szpitalu dysponującym sprzętem i wytycznymi, taki przypadek zarażenia jest "niezrozumiały". 

NIZP-PZH we wrześniu wydało wytyczne dla lekarzy i służ medycznych ws. wirusa ebola. Według nich, chorzy podejrzani o zakażenie tym wirusem powinni być jak najszybciej izolowani, zaś osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, powinny być poddane indywidualnej kwarantannie. 

Jak podkreśla NIZP-PZH, pierwsze objawy choroby są niespecyficzne - gorączka powyżej 38,5 stopni, znaczne osłabienie, bóle mięśni i stawów. Początkowo przypominają inne, znacznie częściej występujące choroby związane z pobytem w tropikach. Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 21 dni (najczęściej 8-10 dni). Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi żywych lub martwych osób zarażonych lub przedmiotami skażonymi tym materiałem biologicznym, a także ze zwłokami. 

NIZP-PZH podkreśla, że każda osoba, która spełnia kryteria przypadku podejrzanego lub potwierdzonego o zakażenie wirusem ebola, powinna zostać objęta dochodzeniem epidemiologicznym. Badania w kierunku zakażenia wirusem wykonuje NIZP-PZH, wyłącznie na podstawie skierowania ze szpitala, przesłanego wraz z próbkami materiału klinicznego. Koszt badania to 650 zł, wynik jest po 24-72 godzinach od dostarczenia próbki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH