Ekspert o autyzmie: krytycznie patrzeć na terapie i diety, by nie wpaść w pułapkę Według eksperta nie rozumiejąc istoty spektrum autyzmu, pełni lęku o dziecko i jego przyszłość, rodzice łatwo dają się zwieść niekoniecznie uczciwym propozycjom rynku. Fot. Fotolia

Wszelkim badaniom przyczyn autyzmu, dietom i terapiom trzeba przyglądać się bardzo krytycznie, żeby nie wpaść w pułapkę myślenia, że istnieją jakiekolwiek cudowne sposoby leczenia osób z autyzmem, bo ich po prostu nie ma - mówi Joanna Ławicka, prezes Fundacji Prodeste.

Kończy się kwiecień, czyli Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W Polsce od wielu lat prowadzone są kampanie społeczne, które mają uświadamiać, czym jest autyzm i jak świat postrzegają osoby z autyzmem. Wiele z tych kampanii koncentruje się na niektórych aspektach autyzmu, np. na zaburzeniach sensorycznych, wprowadzaniu zmysłów w błąd - osoby z autyzmem bywają przez to nazywane "kosmitami".

Przy tej okazji mówi się też o pojawiających się co jakiś czas terapiach, lekarstwach, dietach, które mają skutecznie i na stałe leczyć autyzm. Zdaniem Joanny Ławickiej, rodzice czy bliscy osób z autyzmem często wierzą w te sposoby i nierzadko wydają na nie spore sumy. Jak dodała, nie rozumiejąc istoty spektrum autyzmu, pełni lęku o dziecko i jego przyszłość, rodzice łatwo dają się zwieść niekoniecznie uczciwym propozycjom rynku.

- Można pomóc osobie z autyzmem nauczyć się z nim żyć; pomóc jej doskonalić swoje kompetencje społeczne i komunikacyjne, ale nie można autyzmu wyleczyć. To jest sposób, w który człowiek się rozwija, od urodzenia aż do śmierci. Tak samo osoby ze spektrum autyzmu jak i bez autyzmu. Tym procesom rozwojowym podlegamy całe życie - wyjaśniła Ławicka.

Pytana, jak więc odnosić się do badań naukowych, które wskazują, że przyczyną autyzmu jest np. szczepionka podana kiedyś dziecku powiedziała, że obecnie nie ma żadnych wiarygodnych badań potwierdzających związek szczepień z autyzmem. Istnieją natomiast dziesiątki poważnych publikacji jednoznacznie dowodzących, że tego związku nie ma.

- Czytając wiadomości w internecie należy sprawdzić, jaka była metodologia badań, na jakiej grupie badanie zostało wykonane, w jakich okolicznościach. W przypadku badań mających dowodzić skuteczności ''cudownych terapii'' niejednokrotnie zdarza się, że są to grupy 6-8 osobowe, starannie dobrane pod kątem wyjściowego punktu rozwojowego i z dokładnie dobranymi parametrami oceny, które miały wykazać to, co było w założeniu - powiedziała.

- Trzeba temu przyglądać się bardzo krytycznie, żeby nie wpaść w pułapkę myślenia, że istnieją jakiekolwiek cudowne terapie czy cudowne sposoby leczenia osób z autyzmem, bo ich po prostu nie ma - powiedziała.

Na pytanie, czy można leczyć autyzm dietą, szefowa Fundacji Prodeste powiedziała, że jeżeli dziecko ma jakiekolwiek nietolerancje pokarmowe i choruje z powodu zaburzeń czynności układu pokarmowego, to oczywiście musi być na diecie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH