Ekspert: hormonalna terapia zastępcza u kobiet jest bezpieczna

Hormonalna terapia zastępcza może być bezpiecznie stosowana u kobiet 50-letnich - twierdzi prof. Grzegorz Jakiel, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Specjalista powołuje się na nową interpretację badania Women's Health Initiative (WHI), z których początkowo wynikało, że kobiety zażywające estrogeny i gestageny są bardziej narażone na raka piersi.

- Było to pierwsze badanie sugerujące, że tego rodzaju hormonalna terapia zastępcza (HZT) nie jest bezpieczna dla stosujących ją kobiet - powiedział prof. Jakiel podczas Międzynarodowego Kongresu Zdrowie reprodukcyjne i Seksualne "Kobieta i Mężczyzna" w Warszawie.

Dodał, że nie można było przeciwstawić mu żadnego innego podobnego badania. Przeprowadzono zatem nową, dokładniejszą jego analizę. I z tej reinterpretacji wynika, że HZT może być bez obaw stosowana przez kobiety w wieku 50-59 lat. Nie są one bardziej narażone na raka piersi, jak się obawiano, jednocześnie mniejsze jest u nich ryzyko choroby wieńcowej.

Według prof. Jakiela HTZ ma również tę zaletę, że zmniejsza ryzyko cukrzycy i złamań kości z powodu osteoporozy; obniża też ogólną śmiertelność kobiet. Ta terapia niekorzystna jest jedynie dla kobiet po 70. roku życia.

Takie są też nowe wytyczne stosowania hormonalnej terapii zastępczej jakie w połowie 2011 roku opublikowało Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy. Podobne zalecenia w lutym 2012 roku przyjęło Amerykańskie Towarzystwo Menopauzy. Wynika, że nich, że może być ona bardziej ryzykowna dopiero po 10 latach jej stosowania od początków menopauzy.

- Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące HTZ, to można powiedzieć, że jesteśmy w punkcie wyjścia - podkreślił prof. Jakiel. Terapia ta była zalecana i powszechnie stosowa w latach 80. XX w. Po opublikowaniu w 2002 r. badań sugerujących, że zwiększa ryzyko raka piersi, zaczęto się z niej wycofywać. - Dziś wiemy o niej tyle samo co dawniej, z tą różnicą, że przestraszyliśmy wiele kobiet - dodał.

Specjalista przyznał, że hormonalna terapia zastępcza powinna być dobiera indywidualnie, w zależności od wieku kobiety, stanu zdrowia oraz czynników ryzyka chorób układu krążenia. Gdy właściwie zostanie zastosowana, ma te dodatkowe zalety, że leczy bezsenność, drażliwość, nerwowość i zmienność nastrojów, poprawia również pamięć i zdolność koncentracji uwagi.

Wskazaniem do stosowania HTZ jest przedwczesna menopauza. Występuje ona u 1 proc. kobiet przed 40. rokiem życia i i 5 proc. tych, które nie ukończyły jeszcze 45 lat. Leczenie hormonalne powinno być u nich stosowana co najmniej do 51. roku życia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH