
W Polsce z powodu otyłości cierpi już 30 proc. osób. Jeśli nic się nie zmieni, to za dwadzieścia lat odsetek ten wzrośnie do 40 proc. Eksperci twierdzą, że problem może rozwiązać jedynie skuteczna walka z nadwagą.
Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, prof. Krzysztof Paśnik, chirurg bariatra, od stycznia 2019 r. przeprowadzający operacje bariatryczne w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, w niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana trybu życia, ale są też chorzy, dla których jedynym ratunkiem jest operacja zmniejszenia żołądka.
Ekspert podkreśla, że osoby z BMI powyżej 35 mają nikłe szanse na osiągnięcie trwałego ubytku masy ciała za pomocą diety i aktywności fizycznej. Zdarza się wprawdzie, że zmiana stylu życia w tej grupie chorych, przenosi efekty, ale dzieje się tak bardzo rzadko. W większości przypadków diety prowadzą jedynie do większej otyłości z powodu efektu jo-jo. Najlepszych rozwiązaniem jest operacja zmniejszenia żołądka.
Potwierdza to Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, która w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że w Polsce paradoksalnie, dopiero chory na otyłość w ostatnim stadium choroby (otyłość III stopnia, tzw. olbrzymia) ma szansę na profesjonalne leczenie swojej choroby, a tą metodą jest właśnie chirurgia bariatryczna.
Dodaje też, że dużą rolę w leczeniu otyłości powinien odgrywać lekarz pierwszego kontaktu. To jego rolą jest przekazanie pacjentowi, że ma nadwagę lub otyłość i skierowanie go na leczenie. Niestety, w Polsce zaledwie niespełna 10 proc. lekarzy POZ ma jakąkolwiek wiedzę o otyłości i metodach jej leczenia, a to stanowczo za mało.
O skuteczności operacji bariatrycznych przekonuje również prof. Tomasz Rogula z Case Western Reserve University w USA. Jak podkreśla, dzięki chirurgicznej interwencji chorzy pozbywają się nadwagi, a jednocześnie w ich organizmach następuje normalizacja parametrów metabolicznych (poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi).
W Stanach Zjednoczonych, ze względu na dużą liczbę osób otyłych, rocznie wykonuje się około 100 tys. operacji bariatrycznych. W Polsce przeprowadza się rocznie do 2 tys. takich zabiegów, choć kwalifikuje się do nich około 300 tys. pacjentów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 10:31 Prezes ZUS: dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 5 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 6 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 7 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych