Ekspert: braki kadrowe to największy problem psychiatrii sądowej Psychiatrów w kraju nie przybywa, przybywa natomiast spraw sądowych wymagających ich opinii. Fot. PTWP

Na wynik badania psychiatrycznego w toku postępowania sądowego trzeba czekać od kilku tygodni do nawet kilku lat, dlatego niedobory kadrowe to obecnie największy problem psychiatrii sądowej - mówili eksperci na IV Międzynarodowym Kongresie Psychiatrii Sądowej w Łodzi.

- Niestety, psychiatrów w kraju nie przybywa, przybywa natomiast spraw sądowych wymagających ich opinii i zwiększa się liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Wyrok powinien być sprawiedliwy, szybki i nieunikniony, ale szybki nie będzie, skoro na opinię psychiatry trzeba czekać kilka tygodni, a na badanie seksuologa kilka miesięcy albo nawet lat - powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki.

Zdaniem eksperta zaburzenia psychiczne są coraz powszechniejsze - dotyczy to szczególnie uzależnień, zaburzeń lękowych i afektywnych. To jeden z powodów, dla których niemal 80 proc. spraw karnych wymaga wydania opinii psychiatrycznej.

- Prokurator i sąd nie mają wyboru - jeśli zachodzi wątpliwość co do zdrowia psychicznego osoby, która popełniła czyn zabroniony, to musi pojawić się opinia sądowo-psychiatryczna. Jeśli biegły psychiatra nie zostanie powołany, a okaże się, że osoba, która popełniła czyn zabroniony, leczyła się psychiatrycznie, to jest to błąd proceduralny - zaznaczył prof. Gałecki.

W piątek (6 kwietnia) na inauguracji dwudniowego Kongresu Psychiatrii Sądowej wręczono Nagrodę Aureliusza, przyznawaną osobom i instytucjom, które "przyczyniły się do działań na rzecz osób chorych psychicznie, przeciwdziałając stygmatyzacji oraz ich wykluczeniu społecznemu, a także wprowadzając nowe, szersze spojrzenie na los osób chorych psychicznie oraz ich jakość życia w Polsce".

Nagroda odwołuje się do zasady wprowadzonej przez cesarzy Marka Aureliusza i Commodusa "satis furore ipso punitur" (pol. nieszczęście losu szalonego sprawia, że nie można go winić, gdyż wystarczająco ukarało go już własne szaleństwo).

W Kategorii Prawa Pacjenta nagrodę otrzymało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podkreślił kierujący nim Adam Bodnar, będzie ona zachętą do dalszej pracy, zwłaszcza że jest kilka dziedzin psychiatrii sądowej, którymi Biuro RPO się interesuje.

- Jest to m.in. kwestia stosowania środków zabezpieczających i całego otoczenia regulacyjnego z tym związanego. Zdarza się wciąż, że osoby, które nigdy nie powinny znaleźć się w aresztach i zakładach karnych, lądują tam, zamiast w szpitalach psychiatrycznych. Wielkie wyzwanie to funkcjonowanie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, którego dotyczy coraz więcej skarg i wątpliwości prawnych; jak objąć Gostynin lepszym nadzorem regulacyjnym i chronić prawa osób, które tam się znajdują lub znajdą w przyszłości - podkreślił RPO.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH