Eksperci: zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów krwi

U coraz większej grupy chorych z nowotworami układu krwiotwórczego możemy uzyskać wieloletnie przeżycia - przekonywał prof. Richard Furman z Nowego Jorku podczas poświęconego tym schorzeniom międzynarodowego kongresu, który odbywa się w Nowym Jorku.

Z danych przedstawionych na kongresie przez amerykańskie stowarzyszenie pomagające chorym na białaczki i chłoniaki Leukemia&Lymphoma Society wynika, że w ostatnich 60 latach przeżycia chorych w poszczególnych nowotworach krwi zwiększyły się kilkakrotnie. W przypadku niektórych schorzeń, takich jak ziarnica złośliwa, można mówić nawet o wyleczeniu.

- Choroba ta jeszcze w latach 40. minionego stulecia była uznawana za nieuleczalną - powiedział prof. Morton Coleman z Weill Cornell Medical Center w Nowym Jorku. Dziś jest ona jedynie chorobą przewlekłą, gdyż można uratować 70-80 proc. chorych. U niektórych pacjentów, szczególnie tych z wcześnie rozpoznaną chorobą, skuteczność leczenia sięga nawet 95 proc.

Według Leukemia&Lymphoma Society, w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego rejestrowanych jest najwięcej nowych leków. W latach 2001-2013 prawie 40 proc. nowych terapii zatwierdzonych przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA), dotyczyło właśnie tych schorzeń. Jako przykład podano takie leki jak imatynib, lenalidomid, bortezomib, pomalidomid, rituximab oraz ibrutinib, które znacznie poprawiły skuteczność leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka oraz przewlekłej białaczki limfocytowej.

Najbardziej spektakularnym przykładem jest przewlekła białaczka szpikowa. Przed ponad 10 laty chorzy na tę chorobę żyli średnio 5 lat. Po zastosowaniu imatynibu, leku hamującego działanie nieprawidłowego białka, przewidywana długość życia chorych wydłużyła się do 20 lat.

W 2001 r. tę chorobę leczono jedynie interferonem, powodującym liczne skutki uboczne, a kiedy przestawał działać, szanse przeżycia chorego spadały do zaledwie 35 proc. Nowy lek sprawił, że u wielu chorych wzrosły one do 90 proc. Wystarczy codziennie zażywać jedną żółtą kapsułkę.

Dziś do dyspozycji są również dwa kolejne preparaty pomocne w leczeniu tego schorzenia, które mogą wydłużyć średnie przeżycie pacjentów nawet do 30 lat. To tyle, ile mogliby przeżyć, gdyby nie chorowali na ten typ białaczki.

Znaczny postęp uzyskano również w leczeniu szpiczaka mnogiego (multiple myeloma), na który przypada 10 proc. wszystkich chorób układu krwiotwórczego. Zwykle pojawia się u osób starszych, najczęściej między 60. i 65. rokiem życia. W leczeniu tego schorzenia w ostatnim dziesięcioleciu uzyskano największe przeciętne wydłużenie życia chorych spośród wszystkich przypadków nowotworów złośliwych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH