Eksperci: zła organizacja opieki nad chorymi na POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) - poważna choroba, która stopniowo prowadzi do inwalidztwa oddechowego i zgonu, jest ciągle mało znana; co roku wydajemy na nią z budżetu państwa co najmniej 400 mln zł - podkreślają eksperci.

Społeczne koszty POChP można obniżyć dzięki lepszej organizacji opieki nad osobami, które na nią cierpią - takie wnioski płyną też z najnowszego raportu, przygotowanego przez ekspertów z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Raport pt. "Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych" po raz pierwszy zaprezentowano w poniedziałek (14 kwietnia) podczas debaty, która odbyła się w stolicy. 

Z danych przedstawionych przez współautora publikacji dr. Jerzego Gryglewicza wynika, że w 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na leczenie chorych na POChP - w ramach leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej - ponad 164 mln zł. Jeszcze większe są wydatki ponoszone ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób z POChP. W 2012 r. wyniosły one 236 mln zł. W raporcie nie uwzględniono kosztów refundacji leków dla pacjentów z tym schorzeniem. 

- Największe wydatki NFZ dotyczyły leczenia szpitalnego i wyniosły ok. 125 mln (co stanowi ok. 76 proc. całej kwoty - PAP). Natomiast wydatki na leczenie POChP w warunkach ambulatoryjnych wyniosły jedynie 34 mln (niecałe 21 proc. - PAP), a wydatki na rehabilitację, która jest istotnym elementem opieki nad tymi chorymi - zaledwie 5,7 mln zł ( nieco ponad 3 proc. - PAP) - wymieniał dr Gryglewicz. 

W jego ocenie, te proporcje odzwierciedlają złą organizację opieki nad chorymi na POChP. - Pacjenci z POChP dobrze leczeni w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej nie wymagają w większości przypadków hospitalizacji. Jeśli pacjent miałby dostęp do lekarza specjalisty, to nie musiałby być leczony w szpitalu - podkreślił ekspert na spotkaniu z mediami. 

Dr Grygielewicz przypomniał, że leczenie szpitalne jest najdroższą formą świadczeń zdrowotnych. Według niego koszt jednej hospitalizacji w zaostrzeniu POChP wynosi ok. 3 tys. zł, a za tę kwotę można by udzielić 80 porad w ambulatorium. - To co nas również martwi, to kwestia zbyt niskich wydatków na rehabilitację tych pacjentów, bo dobra rehabilitacja oddechowa ewidentnie zmniejsza liczbę hospitalizacji - podkreślił dr Gryglewicz. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH