Eksperci: zbyt niska wycena świadczeń opieki paliatywnej

Niska wycena świadczeń w ramach opieki paliatywnej i zbyt mała liczba kontraktowanych usług powodują, zdaniem specjalistów, że nie wszyscy chorzy mogą korzystać z tej formy pomocy, a hospicja muszą walczyć o dodatkowe środki na swoją działalność.

O wsparcie zaapelowało m.in. obchodzące jubileusz 30-lecia Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. - Skończyliśmy modernizację hospicjum i wyczerpaliśmy składane od lat środki własne - mówiła w środę (14 września) prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza Jolanta Stokłosa. 

- W Małopolsce rocznie umiera około 30 tys. osób, głównie na przewlekłą niewydolność serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, otępienie i nowotwory. Według statystyk WHO około 60 proc. z tych chorych w ostatnich tygodniach życia towarzyszą dolegliwości fizyczne i psychiczne, które są wskazaniem do opieki paliatywnej. Korzysta z niej w naszym województwie od 3,5 do 4 tys. osób, a potrzebuje jej kilkanaście tysięcy chorych - mówi konsultant medycyny paliatywnej i lekarz naczelny Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Tomasz Grądalski.

Jak podkreślił, nie należy mylić opieki paliatywnej z długoterminową i czas, by takie wyraźne rozgraniczenie stosował także NFZ. Dr Grądalski zwrócił też uwagę, że nie dla wszystkich ubezpieczonych opieka paliatywna jest refundowana - może z niej skorzystać osoba cierpiąca na nowotwór, a nie może np. osoba z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Specjaliści apelują o wycenę świadczeń odpowiadającą realnym kosztom i o to, by nie były one limitowane. - Specjalistyczna opieka paliatywna jest bardzo intensywna i droga. Dzienny koszt pobytu jednej osoby na naszym oddziale to około 400 zł, tymczasem w ramach kontraktu z NFZ otrzymujemy około 210 zł - mówiła kierownik Oddziału Klinicznego Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Iwona Filipczak-Bryniarska.

Według dr Grądalskiego w krakowskim Hospicjum im. św. Łazarza kontraktem z NFZ objęte jest 21 łóżek, podczas gdy w jednym czasie przebywa tam 30-40 pacjentów, zaś w ramach opieki domowej kontrakt dotyczy 30 chorych, a tą formą opieki objętych jest 50-60 osób. - Ośrodki takie jak nasz muszą więc walczyć o dodatkowe środki - mówił dr Grądalski.

Jak podała rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna w 2011 r. na opiekę paliatywną w Małopolsce fundusz przeznaczył 24,7 mln zł (o 3,5 mln zł więcej niż w 2010 roku). - Mamy szansę na zwiększenie przyszłorocznego budżetu i chcielibyśmy, aby wydatki na opiekę paliatywną wzrosły o około 13 proc. - powiedziała Pulchna. Dodała, że wkrótce w regionie mają powstać dwa nowe hospicja.

Budżet roczny krakowskiego hospicjum to około 6,5 mln zł, a kontrakt z NFZ pokrywa tylko część potrzeb. Obecnie po modernizacji budynku liczba miejsc na oddziale stacjonarnym została zwiększona z 30 do 44.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH