
Jeszcze niedawno nie dostrzegano związku między łuszczycowymi zmianami na skórze a dolegliwościami stawów. Dziś wiadomo, że łuszczyca to zapalna choroba ogólnoustrojowa, która oprócz skóry atakuje także inne narządy, a na dodatek niszczy psychikę chorego - przypominają eksperci*.
W Polsce około miliona osób cierpi na łuszczycę, a około 30-40 proc. z nich choruje równolegle na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).
- W przypadku chorób zapalnych stawów, a więc także ŁZS, istotne jest wczesne postawienie diagnozy - podkreśla prof. Brygida Kwiatkowska, dyrektor ds. Klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Najlepiej jeśli lekarz zmieści się z rozpoczęciem terapii w tzw. oknie możliwości, które szybko się zamyka, często po kilkunastu tygodniach.
Wczesne włączenie leczenia
daje pacjentom nawet 30-krotnie większe szanse na uzyskanie remisji, czyli całkowitego zahamowania choroby. - Mało tego, o 30 proc. zmniejsza się wówczas zapotrzebowanie na leki biologiczne - zapewniała prof. Kwiatkowska. Tymczasem w polskich realiach czas, jaki upływa od pojawienia się pierwszych objawów ŁZS do pierwszej wizyty u reumatologa, wynosi średnio rok. - Opóźnienia diagnostyczne sięgają w tej chorobie często 9-10 lat - dodała reumatolog.
Mając na uwadze fakt, że opóźnienie dłuższe niż 6 miesięcy istotnie wpływa na powstawanie zmian nadżerkowych w stawach obwodowych i pogarsza sprawność chorych (według kwestionariusza HAQ) łatwo sobie wyobrazić, jak dramatyczna staje się ich sytuacja.
Istnieją dowody na to, że pacjenci z łuszczycą i ŁZS - ze względu na procesy zapalne w organizmie - są o wiele bardziej narażeni na rozwój groźnych chorób współistniejących (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Leśniowskiego-Crohna, hiperurykemia, dna moczanowa) niż osoby zdrowe.
- Choroby sercowo-naczyniowe występują u tych pacjentów o 30% częściej w porównaniu do zdrowej populacji - poinformowała prof. Brygida Kwiatkowska.
Problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie
Na problemy natury psychicznej związane z występowaniem szpecących, skutkujących społecznym ostracyzmem zmian na skórze oraz o przewlekły i nawrotowy charakter łuszczycy zwraca uwagę psycholog Agnieszka Bartczak: - Badania pokazują, że 57 proc. pacjentów ma objawy depresji, 10 proc. myśli o odebraniu sobie życia, z czego 5 proc. podejmuje próby samobójcze. Aż 81 % chorych na łuszczycę ma problemy z funkcjonowaniem społecznym i emocjonalnym .
Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS zwraca uwagę na najbardziej bolesne dla chorych problemy społeczno-systemowe, takie jak stygmatyzacja czy bariery w dostępie do leczenia.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 10:50 Lux Med zerwał współpracę z partnerem biznesowym. Powód: nieuczciwe praktyki
- 10:30 Prezydent będzie namawiał do jak najszerszej realizacji postulatów niepełnosprawnych
- 10:15 Płocki ZUS uspokaja: wystawienie e-zwolnienia to proces intuicyjny
- 10:00 Gotowi pokonać malarię? To najczęstsza choroba zakaźna na świecie
- 09:35 Minister gotowa do rozmów z przedstawicielami niepełnosprawnych bez obecności kamer
- 09:20 Zabrze: umowa podpisana, szpital miejski będzie miał SOR i lądowisko
- 08:55 Wielka Brytania: szpital za kontynuacją planu paliatywnego dla chorego chłopca
- 08:35 WOŚP na zakupach leżanek i rozkładanych foteli
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych