Eksperci w Światowym Dniu Transplantacji: wciąż zbyt mało donacji Fot. archiwum RZ

Część osób oczekujących na przeszczep umiera; niektóre z nich można by uratować, gdyby więcej osób decydowało się na zostanie dawcą narządów za życia lub po śmierci - wskazują eksperci. Kluczowa jest zmiana świadomości społecznej.

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W poniedziałek spotkali się z tej okazji w Warszawie lekarze-transplantolodzy a także dawcy, biorcy i ich rodziny. Inicjatorem przedsięwzięcia była Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus oraz Fundacja Centrum Rozwoju Medycyny.

Podczas debaty przypominano, że dla wielu pacjentów którzy wyczerpali dostępne formy kuracji farmakologicznych przeszczep narządu stanowi jedyną szansę na normalne funkcjonowanie a czasem po prostu na życie. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na pomoc bo dawców wciąż jest za mało.

Jak podano podczas spotkania, około tysiąca pacjentów rocznie oczekuje na przeszczepienie nerki, ponad 350 na przeszczep serca, blisko 200 na przeszczep wątroby, a prawie 30 na przeszczep trzustki.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" w 2014 r. w Polsce przeszczep otrzymało 1619 biorców. W ub. roku przeszczepiono m.in. 1121 nerek od dawców zmarłych i 55 od dawców żywych, 37 trzustek (z czego 28 jednoczasowo z nerką), 366 wątrób (w tym 30 fragmentów wątroby od dawców żywych dla dzieci), 76 serc, 19 płuc i jedna kończynę górną.

W ocenie prof. Artura Kwiatkowskiego ze Szpitala Dzieciątka Jezus, poziom wiedzy na temat transplantacji wciąż jest niewystarczający. Jego zdaniem, konieczna jest zmiana sposobu myślenia zarówno potencjalnych biorców jak i dawców, a także zmiany systemowe m.in. w zakresie stałego finansowania Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej oraz lepszej wyceny procedur.

O potrzebie edukacji społecznej w zakresie transplantologii przekonany jest także prof. Andrzej Chmura ze Szpitala Dzieciątka Jezus. Jak podkreślił, liczba potencjalnych dawców wciąż jest zbyt mała. Efektem takiego stanu rzeczy są często wyjątkowo trudne rozmowy, jakie lekarze i koordynatorzy muszą odbywać z rodzinami potencjalnych dawców.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swego sprzeciwu. W praktyce często dochodzi do sytuacji, że organy nie są pobierane od zmarłego dawcy ze względu na sprzeciw bliskich osób, które nie znają jego woli w tym zakresie. W świetle przepisów, jeśli przynajmniej dwie osoby bliskie złożą pisemne negatywne oświadczenie, nie ma możliwości pobrania od zmarłego narządów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH