Eksperci: w 2030 r. będzie aż o 75 proc. więcej zachorowań na raka

Według ekspertów zebranych na kongresie onkologicznym w Chicago, w 2030 r. aż o 75 proc. zwiększy się na świecie zachorowalność na raka. Choroba ta jest coraz większym wyzwaniem, ale i coraz skuteczniej potrafimy ją leczyć.

Z najnowszych prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowanych jednocześnie na łamach najnowszego wydania Lancet Onkology, w 2030 r. w 184 krajach na raka będzie chorować 22,2 mln ludzi. To o 75 proc. więcej niż w 2008 r. gdy chorobę nowotworową wykryto u 12,7 mln osób na świecie.

Eksperci przewidują, że największy wzrost zachorowań, bo aż o 90 proc., nastąpi w krajach rozwijających się. Według prognoz w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc..

Główną tego przyczyną jest starzenie się społeczeństw oraz niezdrowy styl życia, który szczególnie uwidacznia się w krajach rozwijających się, gdzie coraz więcej osób źle się odżywia i pali papierosy. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka - ludzie po 60. roku życia 10-krotnie częściej chorują niż osoby w wieku 20-40 lat.

Dr Nicolas J. Vogelzang, onkolog z Comprehensive Cencers Centers of Nevada (USA), powiedział na konferencji prasowej w Chicago, że w najbliższym dziesięcioleciu rak stanie się w USA główną przyczyną zgonów. Z jego powodu co roku umiera już ponad 500 tys. Amerykanów.

Pocieszające jest - dodał - że wraz ze wzrostem zachorowań udaje się uratować coraz więcej chorych. W USA aż u dwóch spośród trzech chorych na raka uzyskuje się tzw. pięcioletnie przeżycie. Skuteczność leczenia od lat 90. XX w. wzrosła o 18 proc. i nadal ma rosnąć.

Również w Polsce poprawia się skuteczność leczenia raka, choć w mniejszym stopniu niż w USA. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u ponad 40 proc. chorych, ale 15 lat temu skuteczność leczenia ledwie sięgała u nas 25-30 proc.

W naszym kraju najlepsze efekty leczenia uzyskuje się u kobiet chorych na raka piersi - aż 75 proc. z nich żyje co najmniej 5 lat od wykrycia choroby. W najbliższych latach znacznie zwiększy się liczba Polaków żyjących z rakiem. Już teraz z chorobą nowotworowa zmaga się w Polsce 450 tys. osób, a w 2025 r. ich liczba przekroczy 600 tys.

- Potrafimy lepiej wykrywać choroby nowotworowe, na wcześniejszym etapie rozwoju, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne. Jednocześnie terapie są coraz bardziej zindywidualizowane, co również poprawia rokowania chorych - podkreślił dr Michael P. Link, onkolog dziecięcy, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH