Eksperci: utrudniony dostęp polskich pacjentów do nowoczesnego leczenia cukrzycy

Nowe leki na cukrzycę typu 2, tzw. inkretynowe, stanowią istotny postęp w jej terapii. Ich zaletą jest m.in. to, że nie wywołują niedocukrzeń, szczególnie groźnych dla mózgu pacjentów. Polskim diabetykom nie są one jednak refundowane - przypominają eksperci.

Lekarze różnych specjalności mówili o tym w czwartek (30 sierpnia) w stolicy na spotkaniu z mediami. Odnieśli się przy tym do nowej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 września 2012 r.

- Mimo zapewnień ze strony Ministerstwa Zdrowia, że resort ma dobrą wolę, by wprowadzić te leki, że rozumie, jak to jest ważne, leki inkretynowe ponownie nie znalazły się na wykazach refundacyjnych - powiedział prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jak podkreślił diabetolog, na razie nikt nie łudzi się, że leki te będą dostępne dla wszystkich chorych na cukrzycę typu 2.

- Można jednak zidentyfikować grupę pacjentów, którzy odniosą z nich największe korzyści, jak np. ci, którzy nie tolerują metforminy (stary lek doustny na cukrzycę typu 2, stosowany często jako pierwszy w jej farmakoterapii - PAP), z dużą nadwagą i otyłością oraz narażeni na niedocukrzenia - tłumaczył prof. Czupryniak.

Niedocukrzenie (hipoglikemia) jest groźnym powikłaniem terapii cukrzycy. Występuje przede wszystkim u chorych leczonych insuliną, ale jej ryzyko jest związane też z większością leków doustnych stosowanych przez pacjentów z cukrzycą typu 2. Objawia się nerwowością, niepokojem, bladością, wzmożoną potliwością, rozszerzeniem źrenic i wzrostem akcji serca, nawet do 120 uderzeń na minutę.

Według prof. Wojciecha Kozubskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, nagłe spadki stężenia glukozy we krwi (glikemii) są zabójcze dla struktury mózgu o nazwie hipokamp oraz sąsiadujących z nim obszarów. Hipokamp reguluje m.in. procesy poznawcze, takie jak zapamiętywanie.

Podkreślił, że problem zaburzeń funkcji poznawczych w cukrzycy był przez całe lata niedoceniany.

Prof. Czupryniak zwrócił uwagę, że zgodnie z aktualną wiedzą w diabetologii kładzie się dziś większy nacisk na unikanie hipoglikemii.

- Mamy obecnie leki, które mają wyjątkowo korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu do starszych leków na cukrzycę typu 2. Nie wywołują hipoglikemii, nie powodują przyrostu masy ciała lub wręcz ją obniżają, a równie skutecznie regulują poziom cukru we krwi. Są bezpieczne dla osób starszych. Są to bardzo silne argumenty za tym, by je refundować - tłumaczył diabetolog.

Według niego, badania prowadzone w krajach, gdzie leki inkretynowe są od kilku lat refundowane pacjentom, wskazują, że wyrównanie metaboliczne chorych na cukrzycę się poprawiło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH