Eksperci: udar mózgu przydarza się też osobom młodym, nawet dzieciom

Udar mózgu nie jest tylko chorobą osób starszych, przydarza też osobom młodym, a nawet dzieciom - mówili eksperci w środę (23 października) na konferencji prasowej w stolicy. Przypomnieli, że w razie wystąpienia objawów udaru zawsze należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

- Choć udar mózgu jest kojarzony z osobami starszymi, to może wystąpić u osoby w każdym wieku, nawet u dzieci i to bardzo małych, nawet u tych, które jeszcze się nie narodziły - podkreśliła dr Katarzyna Połatyńska z Kliniki Neurologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Z danych, które podają American Heart Association i American Stroke Association wynika, że w populacji do 18. roku życia udar mózgu występuje u 2-3 dzieci na 100 tysięcy. Udar jest przez te organizacje zaliczany do 10 głównych przyczyn zgonów wśród dzieci. 

Według dr Połatyńskiej większość przypadków udarów u dzieci przydarza się u maluchów do pierwszego roku życia i z reguły są to udary krwotoczne, na które narażone są szczególnie wcześniaki.

Ich przyczyny różnią się zasadniczo od przyczyn udarów mózgu u dorosłych, zaznaczyła dr Połatyńska. Jak przypomniała, w przypadku osób dorosłych są to głównie czynniki, na które mamy wpływ - np. poprzez styl życia - jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, nieleczona miażdżyca naczyń, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

U dzieci dominują wrodzone lub nabyte wady serca, a w dalszej kolejności wymienia się m.in. urazy głowy, infekcje (zwłaszcza okolic głowy i szyi), zaburzenia krzepnięcia, a także wrodzone zaburzenia metaboliczne, czy choroby naczyń. - W ok. 30 proc. przypadków przyczyny udaru u dzieci nie udaje się ustalić - podkreśliła specjalistka.

Eksperci obecni na spotkaniu zwrócili też uwagę, że udary u dzieci znacznie trudniej jest rozpoznać, ponieważ ich objawy również są odmienne. Jak wymieniała prof. Anna Członkowska, przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, u osób dorosłych są to najczęściej: nagłe osłabienie czy drętwienie ręki lub nogi po jednej stronie, nagłe trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy, zaniewidzenie na jedno oko, nagłe trudności z chodzeniem, zaburzenia równowagi, nagły nietypowy silny ból głowy.

- Takie objawy powinny być sygnałem, że należy natychmiast wezwać pogotowie - podkreśliła neurolog.

Jeśli pacjent zgłosi się odpowiednio szybko - do 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru - to ma szansę otrzymać leczenie, tzw. trombolityczne, które rozpuści skrzeplinę zamykającą naczynie i sprawi, że krew szybciej dotrze do niedotlenionego miejsca. Dzięki temu pacjent jest mniej narażony na zgon i ma większe szanse na odzyskanie sprawności po udarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH