Eksperci: tylko nieliczni chorzy na schizofrenię są leczeni nowszymi lekami Fot. Archiwum

Zaledwie 7 proc. chorych na schizofrenię jest leczonych nowszymi lekami, tzw. neuroleptykami, podawanymi w iniekcjach - wskazywał w środę (8 kwietnia) w Warszawie prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Bartosz Łoza.

Specjalista zabierał głos podczas debaty na temat aktywizacji zawodowej pacjentów ze schizofrenią, zorganizowanej przez magazyn "Świat Lekarza". Podkreślał, że kluczowe znaczenie w leczeniu tej choroby ma zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.

- Skuteczne leczenie zmniejsza ryzyko nawrotu i kolejnej hospitalizacji, co z kolei zwiększa szansę kontynuowania przez pacjenta pracy i zachowania relacji społecznych - mówił prof. Łoza, który kieruje kliniką psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według eksperta, psychiatrzy potrafią leczyć schizofrenię od lat 50. minionego wieku. - Nie możemy wyleczyć z tej choroby, ale jesteśmy w stanie sprawić, żeby chory normalnie funkcjonował - dodał. Od wielu lat dostępne są leki przeciwpsychotyczne, nazywane neuroleptykami. Stosowanych jest wiele takich farmaceutyków długo działających.

Kłopot polega na tym, że nie zawsze chorzy zażywają przepisane na receptę farmaceutyki doustne. - Po wyjściu ze szpitala wykupuje leki jedynie 58 proc. pacjentów, a przez pierwszy miesiąc po wypisie zażywa je zaledwie 46 proc. chorych - zaznaczył prof. Łoza.

Lepsze efekty daje podawanie chorym neuroleptyków nowej generacji w iniekcjach. Według prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, zmniejszają one ryzyko nawrotu choroby o 70 proc., podczas gdy neuroleptyki doustne - o około 50 proc. Preparaty nowej generacji stosowane są raz na dwa tygodnie, również chorzy chętniej je przyjmują - pozytywnie ocenia je 70 proc. pacjentów.

Neuroleptyki długo działające w iniekcjach są stosowane w naszym kraju jedynie u 7 proc. chorych na schizofrenię, mimo że dwa takie leki są refundowane z budżetu (w tzw. drugim rzucie leczenia). - W innych krajach leki te są znacznie lepiej wykorzystywane. W Czechach otrzymuje je 14 proc. chorych na schizofrenię, na Węgrzech - 15 proc., a w Finlandii - 31 proc. - mówił prof. Łoza powołując się na najnowszy raport na ten temat opublikowany w 2015 r.

Redaktor naczelny pisma "Świat Lekarza", dr Waldemar Wierzba przypomniał, że pacjenci często nie wiedzą o leczeniu długo działającymi neuroleptykami w iniekcjach, ponieważ nie informuje o nich aż 67 proc. psychiatrów.

Prof. Łoza przyznał, że psychiatrzy niechętnie stosują leki w iniekcjach, choć są one refundowane, ponieważ NFZ nie zwraca lekarzom kosztów związanych z samym podaniem leku w zastrzyku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH