Eksperci: trudna walka z pneumokokami

Dzieci są nadal narażone na kontakt ze szczepami bakterii Streptococcus pneumoniae odpowiedzialnymi za rozwój choroby pneumokokowej - uznali eksperci medyczni podczas 5 międzynarodowych warsztatów monitorowania zakażeń pneumokokowych w Warszawie (5 maja br.).

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż rocznie około miliona dzieci, głównie w krajach rozwijających się, umiera z powodu choroby pneumokokowej. Istnieje ponad 90 serotypów (odmian) pneumokoków. Tylko część z nich wywołuje ciężkie, zagrażające życiu zakażenia.

Podczas spotkania podkreślono, że epidemiologia chorób pneumokokowych u dzieci poniżej 5 roku życia zmienia się w czasie. Od dłuższego czasu serotypy 6A i 19A są ważną przyczyną ciężkich przypadków zachorowań. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosło występowanie serotypu 19A oraz jego oporność na antybiotyki.

Obecnie, w wielu krajach europejskich, serotyp 19A jest dominującą przyczyną zakażeń pneumokokowych; w Europie i Stanach Zjednoczonych także serotypy 3 oraz 7F. Coraz częściej odnotowuje się przypadki chorób wywołanych przez serotyp 3, szczególnie wśród dzieci i w powiązaniu z ciężkim zapaleniem płuc.

Eksperci uczestniczący w warsztatach podkreślili istotne różnice między krajami odnośnie sposobu rozpoznawania, raportowania i monitorowania przypadków zachorowań na choroby pneumokokowe. Oznacza to brak lub nieprawidłowe realizowanie skutecznych krajowych strategii prewencji, mających na celu ochronę małych dzieci, szczególnie narażonych na ciężkie powikłania i zgony z powodu infekcji pneumokokowych.

- Jedynym sposobem na uzyskanie skutecznej ochrony przed chorobami pneumokokowymi jest szczepienie, dla którego racjonalną podstawą jest ciągłe monitorowanie przypadków zachorowań na poziomie krajowym i identyfikowanie serotypów odpowiedzialnych w danym czasie za najcięższe zakażenia - mówiła prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy ds. mikrobiologii lekarskiej,  prezes Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH