Eksperci: teraz choroby mózgu nowym wyzwaniem dla Europy

Choroby wieku podeszłego, w tym szczególnie choroby mózgu, powinny stać się priorytetem w ochronie zdrowia w Unii Europejskiej i Polsce - podkreślali w piątek (18 listopada) eksperci podczas konferencji "Pierwszy Europejski Dzień Mózgu", która odbyła się w Warszawie.

Obrady poświęcone były realizacji drugiego priorytetu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jakim jest zapobieganie chorobom mózgu oraz chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.

Piotr Dąbrowski z departamentu zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia, powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że na skutek starzenia się społeczeństw choroby mózgu są już większym wyzwaniem dla opieki medycznej aniżeli choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca.

- Koszty powodowane przez choroby neurodegeneracyjne szybko narastają - powiedział prof. Grzegorz Opala, kier. Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2005 r. w Unii Europejskiej wynosiły one 380 mld euro, a w 2010 r. wzrosły już do 798 mld euro. I nie ma wątpliwości, że nadal będą rosły.

W Polsce z powodu otępienia choruje już prawie 400 tys. osób, w tym 250 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. Do 2020 r. liczba chorych na tę chorobę może się zwiększyć do prawie 1 mln Polaków. W tym samym czasie liczba osób powyżej 60. roku życia zwiększy się w naszym kraju z 4,7 mln do 8,5 mln.

- Nie wiemy jeszcze jakie będą tego koszty, ale musimy liczyć się z tym, że będą one ogromne. Dlatego już teraz musimy się do tego przygotować - dodał prof. Opala.

Zdaniem prof. Grzegorz Opali, do walki z tego typu schorzeniami, jak na razie, najlepiej przygotowane są Stany Zjednoczone, gdzie chorobami mózgu zainteresowano się już w latach 90. XX w., gdy ostatnie dziesięciolecie minionego stulecia ogłoszono "Światową Dekadą Mózgu".

- Europa ten okres przespała, z kolei Polska nie miała możliwości, by się tym zająć, gdyż borykaliśmy się z przemianami ekonomiczno-społecznymi. Ale dziś nie ma już czasu na zwłokę - twierdzi prof. Opala.

Jak pokreślono podczas obrad, niezbędne jest zwiększenie nakładów na badania nad mózgiem oraz lepsze wykorzystanie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych schorzeń mózgu.

 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH