Eksperci: szczepienie jedyną metodą profilaktyki przeciw grypie Szczepienie to jedyna skuteczna metoda profilaktyki przeciwko grypie. Fot. Archiwum

Szczepienie to jedyna skuteczna metoda profilaktyki przeciwko grypie. Choć szczepić się należy, bo grypa może wiązać się z poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią, w Polsce robi to bardzo mało osób - przypominają eksperci.

Podczas zorganizowanej we wtorek (22 września) w Warszawie konferencji prasowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) Grzegorz Cessak podkreślił, że grypa jest chorobą zakaźną, która w Polsce jest powodem największej liczby zgonów. Dodał, że jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciwko tej chorobie jest szczepienie, a wrzesień jest najlepszym terminem, by to zrobić, bo nie rozpoczął się jeszcze sezon infekcji kataralnych.

Cessak zaznaczył, że ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionki w każdym sezonie jest aktualizowany. Te, które zostały opracowane z myślą o nadchodzącym sezonie, są już dostępne.

Prezes URPL przypomniał, że obecnie stosowane szczepionki zawierają rozszczepiony wirion wirusa grypy bądź jedynie jego powierzchniowe podjednostki, więc nie są one w stanie wywołać choroby. Szczepienie może jednak wiązać się z wystąpieniem niepożądanych objawów, jak bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, złe samopoczucie. Wystąpienie niepożądanych reakcji należy zgłaszać URPL - może to zrobić pacjent, jego opiekun lub personel medyczny.

Cessak podkreślił, że wszystkie dopuszczone do obrotu w Polsce szczepionki przeciw grypie spełniają wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

W konferencji wzięła udział też kierowniczka Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak, która podkreśliła, że odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie jest w Polsce bardzo niski - w ostatnim sezonie epidemicznym było to zaledwie 3,55 proc. populacji, co plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w Europie.

Z przedstawionych przez nią danych wynika także, że liczba osób chorujących na grypę jest w kraju wysoka - w sezonie 2014/2015 odnotowano ponad 3,5 mln przypadków tej choroby i 11 zgonów będących jej skutkiem. Brydak podkreśliła, że liczba zgonów jest jednak zdecydowanie zaniżona, bo jako ich przyczynę zwykle podaje się któreś z powikłań grypy, a nie samą chorobę.

Wśród powikłań grypy wymieniła m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mięśni i kłębuszkowe zapalenie nerek. Wskutek grypy możliwe jest też odrzucenie przeszczepu, nasilenie napadów padaczkowych czy śpiączkowe zapalenie mózgu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH