Eksperci: szczepienia - najlepsza ochrona przed pneumokokami

Pneumokoki są jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń, mogących powodować kalectwo lub prowadzić do śmierci małych dzieci i seniorów. Szczepienia to jedyna skuteczna i bezpieczna metoda zapobiegania tym infekcjom - przypominają eksperci.

Eksperci mówili o tym w poniedziałek (27 października) na konferencji prasowej, na której zainaugurowano społeczną kampanię edukacyjną pt.: "Pneumokokom mówimy: Szczepimy !!!". Organizatorem akcji jest Fundacja "Aby żyć", honorowy patronat nad nią objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Główny Inspektor Sanitarny.

Prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przypomniała, że szczepienie przeciw pneumokokom małych dzieci do drugiego roku życia jest od dawna uważane za priorytet przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, organ doradczy ministra zdrowia. Wynika to z faktu, że inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) powoduje poważne, grożące kalectwem powikłania i zgony wśród małych dzieci, ale i z faktu narastania oporności tych bakterii na powszechnie stosowane antybiotyki - zaznaczyła prof. Jackowska.

- Spotkania człowieka z pneumokokiem mogą przybrać jedną z trzech form. Pierwszą jest nosicielstwo (głównie w nosie i gardle - PAP), które jest zupełnie bezobjawowe i którego się nie leczy. Drugą są dość powszechne nieinwazyjne zakażenia związane z błonami śluzowymi, jak zapalenia zatok, ucha środkowego, oskrzeli i płuc - wyjaśniła dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

- Trzecią, najgroźniejszą formą jest inwazyjna choroba pneumokokowa. Dochodzi do niej, gdy pneumokok dostaje się do miejsc i płynów organizmu normalnie jałowych, takich jak krew, płyn jamy opłucnowej, płyn mózgowo-rdzeniowy - powiedziała pediatra.

IChP może przybrać postać ciężkiego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, inwazyjnego zapalenia płuc i sepsy, która powoduje uszkodzenie narządów i ostatecznie może prowadzić do zgonu. - IChP charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, może też pozostawić swój ślad w postaci kalectwa - tłumaczyła prof. Jackowska.

Przypomniała, że podstawowym czynnikiem ryzyka IChP jest wiek. - Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci do 2. roku życia, stąd mówi się o konieczności powszechnych szczepień maluchów oraz dorosłych powyżej 65. roku życia - powiedziała. Ponadto - gdy szczepimy dzieci - maleje liczba zapaleń płuc wywołanych przez pneumokoki u dorosłych. Ma to związek z tym, że spada nosicielstwo.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH