Eksperci: sytuacja w Polsce stabilna, ale epidemia HIV/AIDS ciągle groźna

Epidemia HIV/AIDS nie zna granic i ciągle jest groźna, ale każdy może pomóc w walce z nią, nawet jeśli bezpośrednio ten problem go nie dotyczy - przekonywali eksperci podczas poniedziałkowej (18 lipca) debaty w Warszawie.

Zorganizowano ją w Ministerstwie Zdrowia z okazji przybycia do Polski wyprawy "Move the World - AIDS awareness expedition". Głównym jej celem jest edukacja na temat profilaktyki HIV/AIDS w odwiedzanych krajach. 12-osobowemu zespołowi aktywistów, którzy podróżują terenowymi samochodami, przewodzi pomysłodawca kampanii Joachim Franz z Niemiec.

Wyprawa wystartowała w kwietniu z Kanady i odwiedziła już kilkadziesiąt krajów świata, w tym najbardziej dotknięte epidemią kraje Afryki Subsaharyjskiej. W planach aktywiści mają utworzenie platformy internetowej, na której będzie się można wymieniać informacjami i pomysłami na temat edukacji i profilaktyki HIV/AIDS.

Według dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anny Marzec-Bogusławskiej, w Polsce sytuacja epidemiologiczna dotycząca zakażeń wirusem HIV jest stabilna. Dane epidemiologiczne wskazują, że liczba nowych zakażeń jest ciągle niska.

- Jednak, ponieważ AIDS nie zna granic, zawsze musimy być czujni - mówi Anny Marzec-Bogusławskiej. Przypomina, że za wschodnią granicą Polski są kraje (jak Rosja czy Ukraina), gdzie epidemia ciągle narasta. Według raportu UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS), jest to jedyny region świata, gdzie liczba zakażeń HIV podwoiła się, a nawet potroiła w ostatnich 10 latach.

Anna Marzec-Bogusławska podkreślała, że w Polsce nowe zakażenia HIV dotyczą przede wszystkim ludzi młodych i dochodzi do nich głównie poprzez stosunki seksualne. - Dlatego potrzebujemy nowych, innowacyjnych działań w walce z tą epidemią. Ekspedycja, która pokazuje sytuację w różnych krajach, jest potrzebna, by uzmysłowić ludziom, że AIDS ciągle jest groźna.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie żyje obecnie około 33,3 mln ludzi zakażonych wirusem HIV. W 2009 roku odnotowano 2,6 mln nowych zakażeń oraz 1,8 mln zgonów z powodu AIDS.

W Polsce od 1985 roku do końca kwietnia 2011 roku stwierdzono zakażenie HIV u 14 474 osób (dane Krajowego Centrum ds. AIDS), 2 524 zachorowań na AIDS oraz 1075 zgonów z jego powodu. Rokrocznie stwierdza się w naszym kraju około 800 nowych zakażeń. Szacuje się jednak, że w Polsce około 2/3 osób żyjących z HIV (tj. ok. 20 tysięcy) jest nieświadomych swojego zakażenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH