Eksperci: system opieki zdrowotnej - co oferuje pacjentom 65+?

Funkcjonujący obecnie system opieki zdrowotnej nie uwzględnia potrzeb osób starszych, a w obliczu starzenia się społeczeństwa wymaga zmian - oceniają prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia za 2009 r. wynika, że osoby powyżej 65. roku życia stanowiły 13,20 proc. całej populacji Polski. Wśród osób leczonych w ramach lecznictwa szpitalnego osoby w wieku 65+ stanowiły średnio 26,3 proc. Średnie wydatki na jedną leczoną osobę w 2009 r. wyniosły 4 688 zł, a w grupie powyżej 65. roku życia - 5 987 zł.

- W obliczu starzenia się społeczeństwa system opieki nad osobami starszymi wymaga zmian - podkreślił w rozmowie z PAP prezes NRL.

- Obecnie mamy 275 lekarzy geriatrów - to zbyt mała liczba, a ponadto większość z nich to osoby starsze. Trzeba więc jak najszybciej szkolić nowych geriatrów, ponieważ inaczej powstanie luka pokoleniowa - ocenił Hamankiewicz.

Wyjaśnił, że liczba lekarzy podejmujących daną specjalizację zależy od ministra zdrowia i wyznaczonych przez niego miejsc rezydenckich, a także od liczby ośrodków, w których takie specjalizacje mogą być prowadzone. - Obecnie ograniczona jest liczba placówek oraz geriatrów, którzy mogą szkolić kolejnych lekarzy tej specjalności - podkreślił.

Zaznaczył, że oprócz szkolenia większej liczby geriatrów należy położyć również większy nacisk na przekazanie wiedzy z zakresu geriatrii także lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej oraz pracującym na oddziałach wewnętrznych.

- W Polsce idziemy w kierunku rozwoju wąskich specjalizacji lekarzy, a tymczasem 80 proc. wszystkich porad może udzielić specjalista chorób wewnętrznych. Zwrot w kierunku internistów przyniósłby poprawę w opiece nad osobami starszymi - ocenił Hamankiewicz, który jest specjalistą chorób wewnętrznych.

Prezes NRL zwrócił uwagę, że osoby starsze wymagają większych nakładów na finansowanie ich leczenia, ponieważ zwykle mają wiele powiązanych ze sobą schorzeń.

- Koszty leczenia osób starszych są zdecydowanie wyższe niż osób młodszych. W przypadku niektórych procedur jest to uwzględnione przy wycenie, ale nadal na niewystarczającym poziomie. Stawki za leczenie osób starszych powinny wzrosnąć - przekonywał.

Także były minister zdrowia Marek Balicki podkreślił, że nadal jest wiele do zrobienia w zakresie opieki zdrowotnej, a także opieki długoterminowej dla osób starszych, zwłaszcza że społeczeństwo starzeje się i rośnie długość życia, a to oznacza, że coraz więcej osób będzie wymagało specjalistycznego leczenia i opieki. Według niego brakuje systemu skoordynowanej pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH