Eksperci: średnią życia Polaków można wydłużyć o kilka lat w ciągu jednej dekady

W stosunkowo krótkim czasie, nawet jednej dekady, możliwe jest wydłużenie średniej życia Polaków o kilka lat, głównie dzięki poprawie działań w zakresie prewencji i leczenia chorób układu krążenia - oceniają eksperci.

Wyraźne zmniejszenie śmiertelności, będące skutkiem działań prewencyjnych, można zaobserwować już po roku od ich wprowadzenia - podkreślali specjaliści podczas konferencji pt. "Jak poprawić zdrowie Polaków".

Dr Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zwrócłi uwagę na badania wskazujące np., że już w rok po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych można odnotować spadek hospitalizacji i umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Danych dostarcza też artykuł prof. Simona Capewella i Martina O'Flaherty’ego z Uniwersytetu w Liverpoolu, który w sierpniu 2011 r. ukazał się na łamach czasopisma "Lancet". Jego autorzy jako przykład podają m.in. Polskę. Na początku transformacji ustrojowej, gdy zniesiono dopłaty do mięsa i tłuszczów zwierzęcych, w ciągu zaledwie 5 lat śmiertelność z powodu choroby wieńcowej obniżyła się aż o 25 proc. Polacy zaczęli w tym okresie spożywać więcej tłuszczów roślinnych oraz owoców i warzyw.

Łącznie, w ostatnich 20 latach średnia życia polskich mężczyzn wydłużyła się o 6 lat, a kobiet - o 5,5 roku. W znacznym stopniu (u mężczyzn w 50 proc.) miało to właśnie związek ze spadkiem umieralności z powodu chorób układu krążenia. Przyczynił się do tego również rozwój kardiologii interwencyjnej w naszym kraju: zawał serca zaczęto leczyć inwazyjnie zamiast zachowawczo - zwracali uwagę eksperci.

Jak powiedział prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie, choć w latach 90. szybko nadrabialiśmy różnice w długości życia w stosunku do krajów Unii Europejskiej, to po 2001 r. doszło do spowolnienia tempa korzystnych zmian.


Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH