Eksperci: skutki przewlekłego wyprysku rąk są nadal lekceważone FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ból, świąd, zaburzenia snu, depresja - to tylko część problemów, z jakimi zmagają się osoby z przewlekłym wypryskiem rąk. Schorzenie, które może też wykluczyć z rynku pracy, jest jednak wciąż lekceważone - alarmują eksperci.

Dlatego, ich zdaniem, konieczne jest rozpowszechnianie wiedzy o sposobach profilaktyki przewlekłego wyprysku rąk, a także szybkie rozpoznawanie go i wdrażanie skutecznej terapii.

Specjaliści mówili o tym w czwartek (14 grudnia) na konferencji prasowej, podczas której po raz pierwszy zaprezentowano raport pt. "Choroba jak na dłoni. Konsekwencje przewlekłego wyprysku rąk dla pacjenta, społeczeństwa i całego systemu zdrowia".

Predyspozycje są uwarunkowane genetycznie
Współautor raportu - lekarz Jacek Walczak, prezes Instytutu Arcana - przypomniał, że przewlekły wyprysk rąk (określany też jako egzema dłoni) jest niezakaźną chorobą skóry o podłożu zapalnym. Objawia się zaczerwienieniem skóry (rumieniem), obrzękiem, pojawianiem się pęcherzyków, a następnie nadżerek i pęknięć naskórka dłoni. Towarzyszą mu przewlekły świąd i ból, przyczyniające się dodatkowo do zaburzeń snu.

Predyspozycje do schorzenia są uwarunkowane genetycznie. U części chorych wyprysk ma związek z atopią, czyli wrodzoną nadwrażliwością układu odporności na różne antygeny (w tym alergeny), ale u części rozwija się tylko pod wpływem działania czynników środowiskowych - alergenów i substancji drażniących.

- Pacjenci z przewlekłym wypryskiem rąk stanowią ok. 10 proc. wszystkich osób, które zgłaszają się z problemami skórnymi do dermatologa - powiedział Walczak. Z danych umieszczonych w raporcie wynika, że są to przeważnie osoby w wieku 40-50 lat, czyli aktywne zawodowo. Około 60 proc. chorych stanowią kobiety.

Polscy eksperci szacują, że 16 proc. pacjentów (kilkaset osób) z przewlekłym wypryskiem rąk ma ciężką postać choroby, tj. taką, która nie reaguje na leczenie miejscowe kortykosteroidami.

Szczególnie narażeni
na występowanie tego schorzenia są ludzie, którzy z powodów zawodowych mają kontakt z silnymi alergenami i substancjami drażniącymi, jak kwasy organiczne, materiały budowlane, kosmetyki, środki czystości i chemia domowa, metale i ich związki, kleje, farby, smary, materiały dentystyczne. Istotnym czynnikiem ryzyka tej choroby jest też częste mycie rąk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH