Eksperci: rośnie liczba kobiet wykonujących mammografię

Coraz więcej kobiet zgłasza się na badania mammograficzne i cytologiczne, ale wciąż jest to stan niewystarczający - podkreślali eksperci w środę (5 grudnia) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Według resortu zdrowia poprawa świadomości zdrowotnej społeczeństwa to długotrwały proces.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przedstawiał komisji odpowiedź na dezyderat ws. przeprowadzenia zmian w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych w części dotyczącej profilaktyki i środków przeznaczonych na inwestycje. Jak poinformował, odsetek zgłaszających się na badania mammograficzne wzrósł z 23,37 proc. w 2006 r. do 43,48 proc. w 2011 r., natomiast na badania cytologiczne z 12,7 proc. w 2006 r. do 24,4 proc. w 2011 r. 

Jak powiedział, dane te dotyczą programów profilaktycznych, a biorąc pod uwagę badanie wykonane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, łączny odsetek zgłoszeń na badania profilaktyczne kształtuje się na poziomie ok. 60 proc. w przypadku badań mammograficznych oraz ok. 40 proc. w przypadku badań cytologicznych. 

Radziewicz-Winnicki ocenił, że ten poziom jest wciąż niewystarczający. "Dlatego 6 listopada odbyło się spotkanie z udziałem wielu specjalistów z zakresu onkologii, poświęcone omówieniu propozycji zmian w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, w szczególności wypracowania nowych rozwiązań i metod zachęcających do udziału w badaniach profilaktycznych, które spowodują wzrost liczby zgłaszających się kobiet, a w konsekwencji zmniejszenie zachorowalności i umieralności Polek na nowotwory" - powiedział wiceminister. 

Dodał, że resort wystąpił także do Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia o przedstawienie propozycji wsparcia programów profilaktycznych, aby zachęcić kobiety do zgłaszania się na badania przesiewowe w zakresie wykrywania nowotworów piersi i szyjki macicy. 

Wiceminister powiedział, że resort prowadzi analizy, mające na celu włączenie do narodowego programu zagadnień z zakresu psychoonkologii oraz utworzenia systemu diagnostyki molekularnej nowotworów. Dodał, że wprowadzenie nowych zadań do programu byłoby możliwe od 2014 r., ponieważ już zaplanowano przyszłoroczny budżet na program i wyłoniono realizatorów większości zadań na lata 2012-2013. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH