Eksperci przyznali: dramatycznie źle leczymy ból u chorych przewożonych karetkami Fot. archiwum

Medyczne zespoły ratunkowe nie podejmują leczenia bólu u 84 proc. pacjentów po urazach - alarmowali eksperci w poniedziałek (26 lutego) na spotkaniu prasowym w Warszawie. Ocenili, że opieka przeciwbólowa nad pacjentami, szczególnie dziećmi, przewożonymi przez karetki wymaga natychmiastowej poprawy.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślił, że wiosną tego roku wejdzie w życie rozporządzenie do znowelizowanej w 2017 r. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które będzie nakazywać profesjonalistom medycznym wykonanie konkretnych czynności w zakresie oceny natężenia bólu i leczenia go.

Jak przypomniał wiceminister, zgodnie ze znowelizowaną ustawą każdy pacjent ma prawo do skutecznego leczenia bólu bez względu na jego źródło, na wiek pacjenta i miejsce pobytu.

Nie ma empatii, będzie rozporządzenie
- Według mnie żadne rozporządzenie nie powinno być już potrzebne, ponieważ każdy z nas - lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny - powinien mieć w sobie na tyle empatii, aby jeżeli ktoś cierpi, pomóc mu w cierpieniu. Ale skoro mamy takie podejście w środowisku, jakie mamy, zdecydowaliśmy się najpierw zmienić ustawę, a teraz wprowadzić rozporządzenie - tłumaczył Tombarkiewicz.

Zaznaczył, że teraz każdy pacjent będzie mógł powołać się na to, że lekarz czy ratownik, który nie podejmuje działań mających na celu skuteczne uśmierzenie bólu, łamie rozporządzenie ministra zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że rozporządzenie będzie dotyczyć również leczenia bólu przez zespoły ratownictwa medycznego. Będzie ono jasno wskazywać, że w ramach czynności przedszpitalnych ratownik medyczny musi wykonać minimum dwie czynności: ocenić natężenie bólu w 11 stopniowej skali od 0 do 10 oraz podać pierwszą dawkę jednego z sześciu leków przeciwbólowych, które mają do dyspozycji zespołu ratownictwa medycznego.

W najbliższych dniach projekt rozporządzenia będzie oddany do konsultacji zewnętrznych i powinien wejść w życie wiosną 2018 r.

Te informacje zdumiewają
Podczas poniedziałkowego spotkania eksperci alarmowali, że obecnie leczenie bólu u pacjentów przewożonych przez karetki pogotowia jest bardzo złe. Prof. Andrzej Basiński, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przytoczył wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w województwie pomorskim, które wykazało, że aż 84 proc. pacjentów po urazach przewożonych do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego nie otrzymało leków na uśmierzenie bólu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH