Eksperci: przeszczepy szpiku zrewolucjonizowały leczenie nowotworów krwi Rozwój przeszczepów nie byłby możliwy bez dawców szpiku i komórek krwiotwórczych Fot. Archiwum

Przeszczepy szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych oraz rozwinięcie na całym świecie dawstwa szpiku zrewolucjonizowało leczenie nowotworów krwi - ocenili w piątek specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 28 maja Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.

Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Aleksander Skotnicki przypomniał, że dzięki transplantacjom szpiku i krwiotwórczych komórek można uratować 6-7 chorych na dziesięciu z wykrytą chorobą nowotworową. To kilkakrotnie więcej niż przed erą tego typu przeszczepów.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że w naszym kraju w 2015 r. w 18 ośrodkach przeprowadzono ponad 1500 przeszczepów szpiku i komórek krwiotwórczych. Na całym świecie wykonano dotąd w sumie 1,2 mln takich zabiegów, które dla wielu chorych są jedyną szansą na uratowanie życia.

- Jesteśmy liczącym się krajem w transplantacjach szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych - podkreślił prof. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT" prof. Roman Danielewicz zwrócił uwagę, że rozwój tych przeszczepów nie byłby możliwy bez dawców szpiku i komórek krwiotwórczych. Część przeszczepów wykonuje się dzięki wykorzystaniu własnych komórek krwiotwórczych chorego (pobranych z krwi obwodowej). U niektórych chorych lepsze efekty może przynieść wykorzystanie szpiku od dawcy.

W Polsce od maja 2016 r. jest ponad 1 mln potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Są to osoby, które przebadano pod względem profilu zgodności tkankowej i które deklarują, że w każdej chwili mogą poddać się zabiegowi pobrania komórek krwiotwórczych. Polska pod względem liczby dawców zajmuje szóste miejsce na świecie i trzecie w Europie.

Prof. Skotnicki podkreślił, że pobranie komórek nie jest bolesne dla dawcy. - Wyjątkowość tego dawstwa polega na tym, że dzięki zgodności tkankowej może pomóc swemu "bliźniakowi genetycznemu", który może znajdować się gdzieś w Polsce lub w dowolnym miejscu na świecie - dodał.

W różnych bankach na świecie zgromadzono informacje o 27 mln potencjalnych dawców z 52 krajów. - To ogromna liczba, ale wciąż zbyt mała, żeby znaleźć dawcę szpiku lub komórek macierzystych dla wszystkich potrzebujących przeszczepu chorych - podkreślił prof. Jędrzejczak. Niektórzy nie mogą ich znaleźć zarówno wśród krewnych, jak i dawców niespokrewnionych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH