Eksperci: przemoc emocjonalna wobec dzieci sprzyja zaburzeniom psychicznym

Skutkami długotrwałej przemocy emocjonalnej doświadczanej przez dziecko są niska samoocena, problemy interpersonalne, a w ciężkich przypadkach zaburzenia rozwoju - mówili w czwartek (24 października) uczestnicy posiedzenia seminaryjnego senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że przemoc emocjonalna: poniżanie, wyśmiewanie, szantażowanie często towarzyszą przemocy fizycznej. 

Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii UW powiedziała, że badania pokazują, iż konsekwencje długotrwałej przemocy emocjonalnej stosowanej wobec dzieci są bardzo poważne - mogą prowadzić do zburzeń rozwoju poznawczego, emocjonalnego, a nawet fizycznego.

Podkreśliła, że przemoc emocjonalna skutkuje w dorosłym życiu niską samooceną, problemami interpersonalnymi, w związkach intymnych. Zaznaczyła, że osoby, które doświadczały przemocy w dzieciństwie, częściej stosują ją potem także w swoich rodzinach, a same w dorosłym życiu są bardziej narażone na przemoc. - Częściej cierpią z powodu zaburzeń depresyjnych, lękowych, częściej podejmują próby samobójcze - powiedziała Dragan. 

Dodała, że chociaż brakuje systematycznych badań dot. przemocy emocjonalnej, szacuje się, że może ona dotyczyć ok. 10 proc. dzieci. Zaznaczyła, że w Stanach Zjednoczonych szacunkowo jedno dziecko na 100 jest ofiarą przemocy lub zaniedbania. Dodała, że prowadzenie badań w tym zakresie utrudnia fakt współwystępowania przemocy emocjonalnej z przemocą fizyczną, seksualną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH